Velký hadronový urychlovač pokořil světový rekord

- Vesmír autor: pal

Největší urychlovač částic na světě (Velký hadronový urychlovač LHC) má šest týdnů po svém opětovném spuštění na svém kontě nový světový rekord. V noci ze středy na čtvrtek se vědcům v zařízení povedlo realizovat srážku dvou částic o síle 13 teraelektronvoltů (TeV), což doposud žádný urychlovač částic neumožňoval. Zařízení v minulosti prošlo radikální modernizací a úpravou výkonu. 

LHC prošel modernizací, která mu, zdá se, prospívá

LHC prošel modernizací, která mu, zdá se, prospívá,zdroj: CERN

"Třináct teraelektronvoltů je nový režim, to nikdo dříve nedokázal," řekl David Newbold z univerzity v Bristolu, který se na experimentech podílí. "Výjimečné na LHC není jen energie srážek, ale také počet kolizí za sekundu, který je rovněž vyšší, než umožňoval jakýkoli jiný urychlovač v historii," dodal vědec.

Díky urychlovači mohou vědci simulovat podmínky panující v okamžiku těsně po zrodu vesmíru. Nyní se chtějí zaměřit na získávání důkazů existence takzvané temné hmoty a informací o jejím složení. Temná hmota, která podle předpokladů expertů obklopuje galaxie, je neviditelná, neboť neodráží světlo. Dosavadní důkazy o její existenci vycházejí z gravitačních sil, kterými na planety a hvězdy působí. Spolu s temnou energií pak zaujímá odhadem 95 procent vesmíru.

LHC tvoří kruhový tunel o obvodu 27 kilometrů umístěný v hloubce 50 až 150 metrů pod zemí. Nachází se na území mezi pohořím Jura ve Francii a Ženevským jezerem ve Švýcarsku. Fungovat začal v roce 2008, o pět let později bylo zařízení odstaveno kvůli modernizaci a zvýšení výkonu. Do té doby bylo možné uskutečňovat srážky částic o síle sedm TeV.

Tagy: CERN LHC urychlovač částic

Zdroje: ČTK