Víme, kde vězí temná energie, která rozpíná vesmír, tvrdí vědci
15. 9. 2020 – 9:40 | Vesmír | Ladislav Loukota | Diskuze:
Nikdo ji dosud nezpozoroval. Přesto temná energie hýbe s vesmírem.
Vesmír se rozpíná – a čím dál rychleji. Astronomové předpokládají, že je za tím hybatel, kterému říkají temná energie. Tuto záhadnou energii, která existuje už devět miliard let a tvoří 72 procent vesmíru, však dosud nikdo nezpozoroval.
A jak vědci dospěli k její existenci? Kdyby ve vesmíru působila jen klasická hmota, tedy soustavy atomů, nemohl by se nikdy rozpínat takovou rychlostí – kolem sedmdesáti kilometrů za sekundu na jeden megaparsek. (Parsek je vzdálenost, kterou bychom urazili rychlostí světla za 3 roky a 3 měsíce).
Bydlí v nicotě
Tým astrofyziků Kevina Crokera z Havajské univerzity nyní předkládá hypotézu, podle které není temná energie rozložena ve vesmíru rovnoměrně, ale tvoří ji GEODE objekty neboli Běžné objekty z temné energie (Generic Objects of Dark Energy). GEODE podle nich bydlí v mezigalaktickém prázdnotě.
Tento typ objektu poprvé popsal v roce 1966 Rus Erast Gliner. Postavil ho jako alternativu k černé díře, do které se na konci svého života hroutí hvězdy.
GEODE si můžeme představit jako bratrance gravitační černé díry – namísto extrémně stlačené běžné hmoty je však v jejich nitru temná energie. Jak přesně takové objekty vznikly, studie neřeší – astrofyzici se zaměřili na matematický důkaz dvou jiných hypotetických vlastností GEODE objektů – jejich měnící se hmotnost a vzájemné působení při vysoké rychlosti.
GEODE podle jejich propočtů získávají hmotnost z rozpínání vesmíru. Jejich vnější okraje se přitom otáčejí rychlostí blízkou rychlosti světla, navzájem se odpuzují, a tím expanzi pohánějí. Temná energie tak s časem narůstá, zatímco gravitační klesá.
Jenom teorie. Ale pozoruhodná!
Je to zatím jen teorie. Vědci ji mají pouze v matematických rovnicích a modelech. Věří však, že ji potvrdí budoucí pozorování gravitačních vln.
Teorie je každopádně zajímavá v tom, že zapadá do poznatků, které vědci o vesmíru získali už dřív. Pouze je doplňuje.
Doufejme, že experimenty teorii astronomů z Havaje potvrdí. Jinak budeme zavaleni nejenom narůstající nejistotou o povaze vesmíru, ale i stále větším množstvím teoretických prací.
Studii zveřejnil The Astrophysical Journal.