Výheň na pobřeží uvařila zaživa desítky tisíc mořských živočichů

12. 7. 2021 – 17:47 | Příroda | Ladislav Loukota | Diskuze:

Výheň na pobřeží uvařila zaživa desítky tisíc mořských živočichů
Zaživa uvařená slávka na pobřeží u Vancouveru | zdroj: Profimedia

Horké počasí na západě Kanady decimovalo nejen život na souši, ale i v moři.

Nevídaná vedra, která koncem června a počátkem července zasáhla západní pobřeží Kanady, usmrtila podle tamního experta více než miliardu mořských živočichů. Jen na kamenitých plážích v okolí města Vancouveru po nich zůstaly desítky tisíc zaživa uvařených mušlí, mořských hvězdic, plžů a škeblí.

V provincii Britská Kolumbie naměřili 49,6 stupňů Celsia, což je historicky nejvyšší naměřená teplota. Část horka pohltila i mořská voda. Pro mnohé živočichy zvyklé na chladnější severní podmínky to bylo osudné.

Teplota vody u hladiny se blížila padesáti stupňům.

„Zápach hnijících mušlí je na kamenitých plážích všudypřítomný. Když jsem je prohlížel, zjistil jsem, že jsou vlastně uvařené,“ řekl oceánský biolog Chris Harley z Univerzity Britské Kolumbie v televizi CBC.

Harley odhadl, že v oblasti v důsledku horka uhynula nejméně miliarda mořských živočichů. Při výpočtu ztrát vycházel z toho, jak těsně vedle sebe mořští živočichové žijí. Kolem Vancouveru převládají kamenité pláže, které jsou mimořádně příznivé pro mlže.

Biolog upozornil, že hromadný úhyn mlžů může snížit kvalitu mořské vody, protože tito tvorové působí jako přírodní čističky a vodu filtrují.

Teploty v Kanadě však neměly vliv na úmrtnost vodních živočichů. Odhaduje se, že intenzivní a neutuchající horko zabilo v provincii Britská Kolumbie 645 nejméně lidí a přispělo ke stovkám lesních požárů, které hasiči likvidovali několik dní.

Zdroje:

Nejnovější články