Z gripenu do vesmírné lodi? Český pilot vybrán do záložního týmu astronautů

23. 11. 2022 – 16:45 | Vesmír | Nedd | Diskuze:

Z gripenu do vesmírné lodi? Český pilot vybrán do záložního týmu astronautů
Aleš Svoboda před Gripenem. | zdroj: Armáda ČR

Stíhací pilot Aleš Svoboda má šanci dostat se do vesmíru jako druhý Čech - po Vladimiru Remkovi, který v roce 1978 letěl na oběžnou dráhu jako první kosmonaut z jiné země než Sovětského svazu nebo Spojených států.

Evropská vesmírná agentura ESA ve středu představila nové členy hlavního týmu svých astronautů. Vybrala do něj dvě ženy a tři muže. Ti se připojí k nynějším sedmi evropským astronautům. Podstoupí roční výcvik v Kolíně nad Rýnem. Poté budou přiděleni k jednotlivým misím a v Americe absolvují výcvik pro konkrétní let. 

Záložní tým, do kterého byl vybrán Čech Aleš Svoboda, tvoří dvanáct lidí. Jeho členové budou dál působit u stávajících zaměstnavatelů. Pokud určitý člen hlavního týmu odstoupí, nebo z něj bude vyřazen, tak některý z náhradníků naskočí na jeho místo. 

ESA vybírala z téměř 22 523 uchazečů o místo astronauta. Svoboda (na snímku z Twitteru vlevo nahoře) uspěl jako jediný z 204 Čechů.

Šestatřicetiletý Aleš Svoboda, který má hodnost kapitána, od roku 2016 létá na stroji JAS-39 Gripen. Na nich a na starších L-159 má nalétáno přes 1300 hodin. Je špičkovým letcem, což dokazuje to, že v roce 2011 získal první místo v akrobatickém létání na kluzácích, píše na svém webu ČT24.

Vystudoval brněnskou Univerzitu obrany, kde získal doktorát z leteckých a raketových technologií, a absolvoval stáž na Univerzitě amerických vzdušných sil v Alabamě.

„Pro mě to byl vždycky takový dětský sen. Už jako dítě jsem chodil v Brně do planetária, vždycky jsem se zajímal o vesmír, o letectví a kosmonautiku. A beru to jako takové logické pokračování toho, co dělám teď,“ reagoval Svoboda na nominaci v České televizi.

Svoboda sám sebe představuje v krátkém videu, který natočila ESA.

Novými členy hlavního týmu evropských astronautů jsou Francouzka Sophie Adenotová, Španěl Pablo Fernández, Britka Rosemary Cooganová, Belgičan Raphaël Liégeois a Brit John McFall, který ve věku devatenácti let přišel o pravou nohu a mohl by se stát prvním paraastronautem.

ESA nemá žádnou vesmírnou loď. Evropští astronauti v posledních letech létali do vesmíru v ruských sojuzech. Nyní poletí v lodích Crew Dragon od společnosti SpaceX. Jako první z astronautů ESA si to vyzkoušel Francouz Thomas Pesquet.

Evropští astronauti se však v příštích letech mohou podívat mnohem dál než na oběžnou dráhu Země – dostanou patrně šanci letět na Měsíc. ESA spolupracuje s americkou NASA na programu Artemis, který má vrátit člověka na Měsíc. Dodává servisní sekci pro vesmírnou loď Orion a podílí se na výstavbě stanice Gateway u Měsíce.

Zdroje:
ESA, ČT24, Armáda ČR

Nejnovější články