Za záhadnými sesuvy na Marsu je tající led

14. 2. 2021 – 10:12 | Vesmír | Ladislav Loukota | Diskuze:

Za záhadnými sesuvy na Marsu je tající led
Fascinující záběr marsovského kráteru Krupac, na kterém jsou patrné sesuvy. | zdroj: NASA/JPL

Vědci ověřovali teorii, která vysvětluje pohyby svahů na rudé planetě.

Orbitální družice Mars Reconnaissance Orbiter, zaznamenala na rudé planě sesuvy půdy. Vědci tuší, že jsou projevem nějakých pozoruhodných dějů pod povrchem. Ale odpověď na to, co je vyvolává, nemají.

Kaše z hlubin

Výzkumníci z institutu SETI teď zveřejnili teorii, která tyto úkazy vysvětluje. Podle ní se vodní led pod povrchem Marsu dostává do kontaktu s ložisky solí a síranů. Tím vznikne napůl tekutá kaše, která pod tlakem vyvěrá na povrch.

Tuto kaši potom vítr či gravitace rozmetá do nových směrů, které zaznamenají objektivy našich satelitů. A pokud jsou podzemní ložiska dostatečně velká, může to doslova pohnout krajinou.

PalikirCraterMarsAvalancheLines_1024 Kráter Palikir a jeho proměny v čase způsobené sesuvy. | zdroj: NASA/JPL

Jak ale teorii ověřit, když se na Mars geologové ještě nějaký čas nepodívají? Vědci se rozhodli, že to zkusí na Zemi.

Například v oblasti Mrtvého moře, pouště Atacama či suchých oblastí Antarktidy panují podmínky podobné Marsu, byť led se tam chová jinak. Výzkumníci ze SETI ve zmíněných oblastech provedli terénní průzkum a pozorovali obdobnou destabilizaci povrchu, tentokrát však z reakce soli se sádrovcemPoté dokázali napodobit reakci také v laboratoři a výsledkem byly terénní formace pozorované na povrchu Marsu.

Kde je voda, tam může být život

"Tohle je zajímavý objev, který pomáhá zas o něco lépe pochopit vznik a vývoj těchto tajuplných útvarů, Ukazuje, že by pod povrchem Marsu mohly panovat příhodné podmínky pro to, aby se míchala kapalná voda se solemi i cesta, jak tuhle směs dostat na povrch," řekl NEDDu planetolog Petr Brož z Akademie věd, který se studiem rudé planety dlouhodobě zabývá.

profimedia-0443733037 Ilustrace sondy Mars Reconnaissance Orbiter. | zdroj: Profimedia

Studium terénních sesuvů půdy může působit jako zvláštní téma pro institut SETI, který je zaměřen na hledání mimozemských civilizací. Ale jen na první pohled. Existence podpovrchového tání na Marsu by mohla hrát do karet i přítomnosti tamního mikroskopického života.

A jeho potvrzení by zase zvyšovalo šance na přítomnost komplexnějšího života někde jinde.

(Studie je zveřejněna na stránkách SETI.org.)

Zdroje:
SETI.org

Nejnovější články