Zemřel největší britský koumák Clive Sinclair, otec kapesní kalkulačky

17. 9. 2021 – 9:22 | Technologie | Nedd | Diskuze:

Zemřel největší britský koumák Clive Sinclair, otec kapesní kalkulačky
Clive Sinclair se svým nejslavnějším počítačem ZX80 z roku 1980. | zdroj: Profimedia

Svět přišel o jednoho z největších vynálezců, inovátorů a konstruktérů dvacátého století. Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair.

Clive Sinclair byl přezdíván největším britským koumákem. Stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření osobních počítačů. Tento důvtipný Brit zemřel ve čtvrtek ve svém londýnském domě po více než desetiletém zápase s rakovinou.

Mezi Sinclairovy revoluční vynálezy patřila první kapesní kalkulačka v roce 1972. Jeho počítač ZX80, uvedený na trh v roce 1980 s cenou pod 100 liber, přispěl k rozšíření domácích počítačů v Británii i ve světě. Sinclairova firma Sinclair Research jako první na světě prodala více než milion počítačů.

Proslavil se i následující model počítače ZX Spectrum. Bylo však ironií, že muž, který svými počítači změnil mnoha lidem život, se svého času přiznal, že sám počítač nepoužívá. „Nerad se rozptyluji. Kdybych měl počítač, začal bych přemýšlet, že to a to bych mohl změnit, a to nechci,” vysvětlil stanici BBC v roce 2013.

Agentura AFP připomněla, že Sinclair ve své první firmě vyráběl svého času nejmenší tranzistorové rádio na světě, k jeho projektům patřily i digitální hodinky či první televize s plochou obrazovkou.

Ne všechny vynálezcovy nápady slavily úspěch. Tříkolka Sinclair C5 na baterky sice může být považována za průkopníka ekologické dopravy, ale v roce 1985 byla příliš drahá. Zákazníky zklamal omezený dojezd, nízká rychlost a neschopnost zdolávat kopce.

Sinclair ještě minulý týden pracoval na svých vynálezech, „protože to bylo to, co rád dělal”, řekla jeho dcera Belinda stanici BBC. „Byl vynalézavý a nápaditý. Bylo to pro něj vzrušující dobrodružství, byla to jeho vášeň,” zavzpomínala na otce.

Zdroje:
ČTK, BBC, AFP

Nejnovější články