ŽIVĚ: Na Mars letí předvoj lidí, rover s vrtulníkem

29. 7. 2020 – 17:15 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

ŽIVĚ: Na Mars letí předvoj lidí, rover s vrtulníkem
Raketa Atlas V vynáší do vesmíru 'skořápku' s roverem a helikoptérou. | zdroj: NASA

Američané zahájili robotickou misi na Mars. Z floridského mysu Canaveral odstartovala raketa Atlas V. Na trasu k rudé planetě vynesla kapsli s roverem Perseverance (Vytrvalost) a helikoptérou Ingenuity (Důvtip).

Raketa vzlétla ve čtvrtek v 13:50 SELČ (7:50 východoamerického letního času). První fáze letu jste mohli sledovat ve streamovaném videu. Nyní se můžete podívat na záznam spojený s dokumentem o misi Perseverance:

Let na Mars zabere sedm měsíců. Ochranná schránka (aeroshell) s roverem a helikoptérou má přistát 18. února příštího roku v kráteru pojmenovaném Jezero. Kráter byl před miliardami let, v době, kde se Mars podobal Zemi, plný vody a mohl v něm existovat mikrobiální život.

Právě po jeho stopách bude pátrat Perseverance. Je to dosud nejsofistikovanější přístroj pro průzkum Marsu. 

Tuto pojízdnou laboratoř vyrobila a bude ji řídit Jet Propulsion Laboratory (JPL) z kalifornské Pasadeny. Pohání ji jaderný reaktor a je osazena laserem, kamerami, přístroji pro chemický rozbor i "ušima", které nám poprvé zprostředkují, jak rudá planeta vlastně "zní".

scheme rover helicopter Schéma pojízdné laboratoře (roveru) Perseverance s radarem RIMFAX, přístrojem na výrobu kyslíku z oxidu uhličitého MOXIE, panoramatickou kamerou Mastcam-Z, meteostanicí MEDA, kamerou, laserem a spektrometrem SuperCam a přístrojem pro analýzu vzorků SHERLOC. Vpravo nahoře je vykreslena helikoptéra Ingenuity s dvojicí vrtulí a solárními panely. Vlevo nahoře je zobrazen postup přistání na Marsu, kdy kamery vyhodnocují terén a pomáhají najít nejvhodnější místo. | zdroj: NASA/JPL-Caltech

Pro lepší zobrazení obrázek rozklikněte.

Mise chytrého vozítka o rozměrech 3x2,7 metru, které na Zemi váží necelou tunu, je také pokládána za předvoj letu člověka na Mars. Perseverance prozkoumá možnosti výroby kyslíku z marsovského oxidu uhličitého. Na palubě bude mít i vzorky látek, ze kterých se mají vyrábět skafandry, aby se ověřila jejich odolnost v marsovských podmínkách. Přístroj SHERLOC umístěný na roveru bude vzorky skenovat  a zkoumat nakolik odolávají destrukci vlivem slunečního záření a marsovského prachu.

Za pozornost stojí geologická vychytávka mise: Perseverance veze zpátky na rudou planetu kousky marsovských meteoritů, které kdysi dopadly na Zem. Využije je ke kalibraci svých přístrojů – laseru a spektrometru.

Popis mise Perseverance můžete shlédnout ve videu:

zdroj: YouTube

S Perseverance letí na Mars také vrtulník, první letoun určený pro cizí planetu. Ingenuity, malá a lehká helikoptéra, která na Zemi váží jen 1,8 kilogramu, má ověřit, zda takový přístroj může v řídké atmosféře a slabé přitažlivosti Marsu vůbec fungovat. 

Helikoptéra s dvojicí protiběžných vrtulí je vybavena solárními panely a kamerami a mohla by pomoci s plánováním trasy roveru. Na Mars poletí připevněna k jeho podvozku.

Ingenuity představuje následující video:

zdroj: YouTube

Perseverance dokládá, že na Marsu začíná být rušno.

Teď tam pracují dvě robotická zařízení NASA – vozítko Curiosity (od roku 2012) a stacionární sonda InSight (od roku 2018). Z oběžné dráhy planetu zkoumá šest sond. Tři vyslala NASA a dvě Evropská vesmírná agentura ESA (jednu společně s ruským Roskosmosem). Šestá sonda patří Indii.

Letos v červenci vyslaly Spojené arabské emiráty z Japonska k Marsu sondu nazvanou Al-Amal (Naděje). Rudou planetu bude zkoumat z oběžné dráhy. Krátce nato na Mars vypravili své robotické vozítku Tchien-wen (Otázky k nebesům) Číňané. A do třetice - Američané odstartovali k Marsu s misí Perseverance.

Pokud by existovali Marťané, patrně by nevycházeli z údivu, jaký o jejich "hroudu " jeví pozemšťané zájem.

Snímek obrazovky (544) Okamžik startu, kdy se Perseverance a Ingenuity z floridského mysu Canaveral vydaly k Marsu. | zdroj: NASA

Zdroje:
NASA, NASA/JPL-Caltech

Nejnovější články