Přelet nad gigantickým kráterem zachycen na videu
8. 7. 2020 – 18:58 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:
Z pohledu na ledem vyplněný kráter běhá mráz po zádech. Obrovité 'kluziště' se rozlohou blíží Moravskoslezskému kraji.
Evropská vesmírná agentura (ESA) zveřejnila video zachycující z ptačího pohledu Koroljovův kráter na Marsu. Sestavila ho ze záběrů sondy Mars Express.
Snímky pořídila sonda kamerou s vysokým rozlišením. Jsou pootočeny, aby se zvýraznil terén kolem kráteru. Záběry, jak se můžete přesvědčit, jsou ohromující.
zdroj: YouTube
Kráter se dá pokládat za gigantické ledové kluziště, patrně největší ve sluneční soustavě. V průměru měří 82 kilometrů a ledová vrstva v jeho nejhlubším místě dosahuje tloušťky 1,8 kilometru. Celkem je v kráteru neuvěřitelných 2200 krychlových kilometrů ledu.
Bílá plocha, kterou vidíte v animaci, však není led, ale nasněžený oxid uhličitý. Led leží až pod ním.
Kráter, pojmenovaný po tvůrci sovětského raketového programu Sergeji Koroljovovi, se nachází v severní polární oblasti rudé planety, na planině Boreum, kde se v minulosti rozkládal oceán. Vznikl při nárazu vesmírného tělesa. Po obvodu ho uzavírají stěny čnící do výšky dvou kilometrů nad terénem.
Kráteru se říká mrazivá past. Vzduch, který se dostane přes jeho okraj, se ochlazuje a klesá směrem do kráteru. U dna pak působí jako štít, brání led před ohřátím a vypařením (sublimací).
Budoucím osadníkům by kráter mohl posloužit nejen jako relaxační kluziště, ale především jako obří rezervoár vody.