Alergikům nastávají těžké časy. Změna klimatu prodlužuje pylovou sezónu

24. 3. 2022 – 23:45 | Příroda | Ladislav Loukota | Diskuze:

Alergikům nastávají těžké časy. Změna klimatu prodlužuje pylovou sezónu
Alergička, která si přivoněla ke květině. | zdroj: Profimedia

Až o dva měsíce by mohlo být koncem století delší období, ve kterém alergikům ztrpčují život pyly.

Delší a silnější – taková budou období alergií vyvolaná změnou klimatu. Upozorňuje na to studie Michiganské univerzity, která vyšla ve vědeckém časopisu Nature Communications.

Důvod je zjevný: Vyšší teploty zvýší množství pylu (alergenu) v ovzduší a prodlouží dobu po kterou se budou šířit.

Podle modelu vědců z Michiganské univerzity bude na konci století období alergií začínat až o 40 dní dříve a končit o 19 dní později.

Pylová předpověď na rok 2100

„Se změnou klimatu se zhoršují respirační alergie vyvolané pylem a tento trend bude pokračovat,“ upozorňuje v univerzitním časopisu Jing-siao Čangová, hlavní autorka studie.

profimedia-0541202734 Kolorovaný sken z elektronového mikroskopu, na kterém je vidět nosní epitel s vdechnutým pylem, který vyvolává zánět sliznice. Jeho důsledkem je slzení očí a (senná) rýma. Epitel tvoří buňky s vlasovými řasinkami pokrytými lepkavým hlenem, který zachycuje vdechované částice. Hlen je poháněn tepavým pohybem řasinek do zadní části nosu (hltanu). | zdroj: Profimedia

Čím dříve se na jaře objeví teplejší období, tím delší je příležitost rostlin šířit pyl a rozmnožovat se. Pro ty, kteří jsou na pyl alergičtí, to ale může znamenat problém - víc výtoků z nosu, slzení očí a zduření sliznice v krku. Na delší období alergií si stěžují někteří lidé už dnes. S rostoucími teplotami se však jejich utrpení bude prodlužovat.

Vědci vyvinuli vlastní predikční model, který u 15 nejběžnějších typů pylů zkoumal, jak je jejich množství ovlivněno předpokládanými změnami teplot a srážek. Fungování modelu upravili podle dat z let 1995 až 2014.

Model posloužil pro předpověď stavu na konci tohoto století. Podle jeho prognózy by měla být pylová sezóna v roce 2100 až o dva měsíce delší. Množství pylu by se navíc vlivem vyšších teplot mohlo zvýšit až o 200 procent.

Vědci předpokládají, že jejich výzkum poslouží přesnějším předpovědím vývoje alergických období a také kvality ovzduší. Předpovědi by potom mohly vést k lepší ochraně alergiků.

Výzkumníci ve své vědecké práci připomínají, že pylová alergie není spojena jen se sennou rýmou, ale zvyšuje riziko rozvoje dalších chorob, především astmatu.

V Česku je alergiků jako máku

Jen v Česku žije na 2,5 milionů alergiků, jejich počet se za posledních 20 let zdvojnásobil. Podstatnou část z nich tvoří jedinci alergičtí na pyl. Pro zhruba pětinu alergiků je přitom reakce na alergen tak silná, že jim komplikuje běžné činnosti.

Alergické reakce jsou vlastně přehnanou reakcí imunitního systému, který na neškodný pyl reaguje jako na těžkou infekci. Různé druhy imunoterapií by jednou mohly vést k jejich vymýcení.

Zdroje:
Nature Communications, University of Michigan

Nejnovější články