Apokalyptická horka v Praze i Evropě zachycená z vesmíru
19. 7. 2022 – 20:20 | Příroda | Pavel Jégl | Diskuze:
![Apokalyptická horka v Praze i Evropě zachycená z vesmíru](https://im.tiscali.cz/nedd/2022/07/19/1398203-profimedia-0129134718-base_16x9.jpg.1152?1658249190.0)
Rozpálenou zem a požáry zachycují satelity letící nad západní a střední Evropou i přístroje na vesmírné stanici ISS.
Starý kontinent patří k regionům, které se oteplují rychleji než většina jiných oblastí planety. Jeho obyvatelé zažívají v posledních letech, ale i dnech četné vlny veder. Důsledkem jsou požáry i nadměrná úmrtí.
Horko se nevyhýbá ani Česku kde se ve středu teploty přiblíží se 37 stupňům Celsia.
Výheň v Praze
Evropská vesmírná agentura ESA sdílela na twitteru data z přístroje ECOSTRESS – tepelného radiometru americké agentury NASA, který je namontován na vesmírné stanici ISS. Přístroj zaznamenal teplotní mapu v Praze počátkem léta. Jsou na ní patrná místa s největší výhní, kterým je lépe se v těchto dnech vyhnout
This is going to be a summer...
— ESA EarthObservation (@ESA_EO) July 14, 2022
Land-surface temperature in Prague on 18 June 2022 as registered by @NASAJPL ECOSTRESS instrument aboard the @Space_Station. @esa is currently using this instrument to simulate the data that will be returned by the @CopernicusEU LSTM mission. pic.twitter.com/0qexBuIlKZ
Praha je metropolí, která se citelně otepluje. Potvrzuje to studie zveřejněná letos v odborném časopisu Urban Climate, kterou vypracovali experti z Ústavu fyziky atmosféry české Akademie věd a Fakulty životního prostředí Zemědělské univerzity.
Vědci porovnávali průměrné denní teploty naměřené na stanici Praha-Ruzyně v teplém půlroce (květen–září) v jednotlivých dekádách od osmdesátých let minulého století do prvního desetiletí tohoto století a jejich dopad na úmrtnost v Praze.
Zjistili přitom, že riziko úmrtí v důsledku horka bylo v Praze v uplynulém desetiletí téměř dvakrát vyšší než ve třech předchozích dekádách. Rekordní počet úmrtí souvisejících s horkem byl zaznamenán v roce 2015.Tehdy v Praze dosáhl více než 250 zemřelých, což bylo více než pět procent všech úmrtí mezi květnem a září.
„Četnost a intenzita vln horka v minulé dekádě byla bezpříkladná,“ cituje web Akademie věd Aleše Urbana, vedoucího vědeckého týmu. „Zatímco průměrná letní teplota v osmdesátých letech dosahovala 15,3 stupně Celsia, v letech 2010 až 2019 to bylo 16,9 stupně,“ upozorňuje vědec.
Čtyřicítka pokořena
V přílivu horkého vzduchu z Afriky, který živí tlaková níže západně od Portugalska, teď šplhají teploty v některých oblastech Evropy už týden ke čtyřicítce a leckde ji dokonce překračují. V Londýně v úterý poprvé naměřili teplotu vyšší než čtyřicet stupňů. V portugalském městě Pinhão dokonce zaznamenali 47 stupňů.
Následující termosnímek ukazuje výheň v Miláně.
A wider view of land-surface temperatures in @ComuneMI (#Milano in #Italy) as seen by the @NASAJPL ECOSTRESS instrument aboard the @Space_Station. @esa is using the instrument to simulate the data that will eventually be returned by the LSTM mission: https://t.co/qQJIuw9bt5 pic.twitter.com/UVg3XzaNNN
— ESA EarthObservation (@ESA_EO) July 18, 2022
„V některých oblastech jihovýchodní Francie teď nastal stav apokalyptického horka,“ cituje agentura AFP meteorologa Francoise Gouranda z Meteo France.
Další termosnímek dokládá, že i v Paříží bylo na počátku léta horko k zalknutí.
.@NASAJPL ECOSTRESS instrument aboard the @Space_Station recorded ground temperatures around Paris, France, on 18 June 2022.
— ESA EarthObservation (@ESA_EO) July 12, 2022
The hottest surfaces are clear to see, but it is also clear to see the cooling effect of parks, vegetation and water: https://t.co/qQJIuwqMRF pic.twitter.com/WJXhcSrmDn
Městská zástavba a materiály, které pohlcují teplo, vytvářejí „tepelné ostrovy“. Na asfaltových površích se může v horkých dnech blížit teplota 60 stupňům Celsia.
Není kouře bez vedra
Je zjevné, že současné vlně veder v Evropě podlehnou tisíce lidí. Přes 900 obětí horka evidují už teď ve Španělsku a Portugalsku.
Horka a sucha provázejí četné přírodní požáry. Hned několik jich v úterý propuklo v Londýně. Satelit Sentinel 2, který patří agentuře ESA, zachytil požár v pohoří na jižním konci provincie Salamanca v Kastilii a dým, který se z něj šíří.
A fire started in the early afternoon of July 11 is affecting the Natural Park of Las Batuecas-Sierra de Francia in #Spain.@CopernicusEMS services have been activated to provide maps: https://t.co/VWrkcWxLqM
— ESA EarthObservation (@ESA_EO) July 15, 2022
@CopernicusEU #Sentinel2 image from 13 July pic.twitter.com/R8it1qNj0g
S požáry se mohou setkat také návštěvníci ostrova Kréta. Zrod jednoho z nich zaznamenal stejný satelit v neděli u obce Melambes.
Fires in #Crete as seen by @CopernicusEU #Sentinel2
— ESA EarthObservation (@ESA_EO) July 18, 2022
Over the weekend wildfires burned an area of approximately 15 square km - luckily sparing the village of Melambes. @CopernicusEMS has been activated. pic.twitter.com/LgEetPPfqm
Vedra však udeřila také na dalších místech severní polokoule. Následující mapa ukazuje teploty vzduchu na povrchu v její východní části 13. července 2022. Vytvořilo ji svým modelovacím systémem Goddardovo vesmírné centrum, které spadá pod NASA.
In summer 2022, heatwaves around the world felled records and fueled wildfires as temperatures climbed above 40 degrees Celsius (104 degrees Fahrenheit). https://t.co/nC67K3sekq pic.twitter.com/WlyLFi9VHm
— NASA Earth (@NASAEarth) July 15, 2022
„I když existuje vzorec ‚atmosférické vlny‘ popisující střídání teplých (červenějších) a chladných (modřejších) hodnot na různých místech, velká oblast extrémního tepla, kterou na mapě vidíte, je jasným ukazatelem toho, že emise skleníkových plynů z lidské činnosti způsobují extrémy počasí, které ovlivňují naše životní podmínky,“ říká Steven Pawson z Goddardova centra na webu Earth Observatory.