Astronomové objevili galaxii zářící jako 300 bilionů sluncí

- Vesmír autor: pal

Vědcům se podařilo objevit nejjasnější galaxii, která září jako 300 bilionů sluncí. Galaxie je od naší planety vzdálena přes 12 miliard světelných let a v jejím středu se, tak jako je tomu i v Mléčné dráze, nachází černá díra. 

Ilustrační snímek: Galaxie vědce stále fascinují

Ilustrační snímek: Galaxie vědce stále fascinují,zdroj: ThinkStock

„Pozorujeme velmi intenzivní fázi galaktického vývoje,“ prohlásil Chao-Wei Tsai z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). „Oslnivé světlo může pocházet z hlavního růstového spurtu galaktické černé díry," dodal vědec, který stál v čele výzkumu.

Galaxie, která nese označení WISE J224607.57-052635.0, je od Země vzdálena 12,5 miliardy světelných let. V jejím středu se očividně nachází ohromná černá díra, která k sobě stahuje plyn a hmotu do podoby rotujícího disku.

Ten se zahřívá na obrovské teploty v řádech milionů stupňů Celsia a uvolňuje vysokoenergetické ultrafialové světlo i rentgenové záření. To pak osvětluje a zahřívá okolní mračna prachu, vyzařující následně světlo infračervené.

Kvůli enormní vzdálenosti astronomové v podstatě nahlížejí do minulosti, konkrétně do časů, kdy byl vesmír stár zhruba 1,3 miliardy let. Jak asi nejzářivější objevená galaxie vypadá dnes?

Tagy: zahraničí Spojené státy americké Vesmír galaxie

Zdroje: ČTK