Běžný lék na astma překvapivě potlačuje příznaky covidu

10. 2. 2021 – 10:36 | Technologie | Nedd.cz | Diskuze:

Běžný lék na astma překvapivě potlačuje příznaky covidu
Koncepční ilustrace koronaviru v plicích. | zdroj: Profimedia

Lékařský výzkum ukázal, že lék dostupný i v Česku výrazně zpomaluje rychlost množení koronaviru v plicních buňkách.

Lék ze skupiny kortikosteroidů, který běžně používají astmatici, snižuje u pacientů s covidem-19 riziko hospitalizace. Co víc, zkracuje dobu jejich uzdravení. Vyplývá to z lékařské studie expertů z Oxfordské univerzity

Platí to však pouze za podmínky, že nemocní dostanou lék do sedmi dnů poté, co se u nich projeví příznaky.

Nejen pro astmatiky

Studie se během čtyř týdnů účastnilo 146 pacientů. Ukázalo se při ní, že když pacienti vdechovali lék budesonid, prodávaný pod značkou Pulmicort, snížilo se u nich riziko hospitalizace o 90 procent ve srovnání s těmi, kterým byla podávána antivirotika.

Lékaře k výzkumu přivedl poznatek, že lidé s chronickými onemocněními dýchacích cest, kterým lékaři předepisují kortikosteroidy, tvořili malou část pacientů hospitalizovaných na začátku pandemie.

U účastníků studie inhalujících budesonid (Pulmicort) rychleji ustoupila horečka a v menší míře je trápily dlouhodobé projevy nemoci.

Mikrobiologické údaje výzkumu, publikované na medicínském webu Medrxiv, ukazují, že lék zpomaluje rychlost replikace koronaviru v plicních buňkách.

V Česku je Pulmicort  k dostání na předpis jako inhalátor, pilulka, nosní sprej, anebo i v rektální formě. Inhalační forma se používá k dlouhodobé léčbě astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci, nosní sprej pro alergickou rýmu a nosní polypy. V lékárnách je také jeho novější verze pod názvem Symbicort.

Stane se podruhé senzací?

„Máme povzbudivá data. Tento bezpečný, snadno dostupný a dobře prozkoumaný lék by mohl přinést úlevu v situaci, kdy jsou nemocnice v řadě zemí přetížené,“ cituje agentura Reuters profesorku Monu Bafadhelovou, členku výzkumného týmu.

Agentura připomíná, že Pulmicort od firmy AstraZeneca, která je jedním z výrobců vakcíny proti covidu-19, svého času platil za senzaci mezi léky na astma.

Zdroje:
Reuters, Medrxiv.org

Nejnovější články