Bolestivým růstem zubů moudrosti platíme daň za svou inteligenci
30. 10. 2022 – 20:01 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:
![Bolestivým růstem zubů moudrosti platíme daň za svou inteligenci](https://im.tiscali.cz/nedd/2022/10/30/1433055-profimedia-0041707409-base_16x9.jpg.1152?1667123111.0)
Bez zubů moudrosti bychom patrně žili jako primitivní druh na stromech.
Lidé dospívají dlouho, předlouho. Mezi lidoopy jsou jediný druh, u kterého se růst zubů táhne až desítky let.
V tom se nám blíží jen šimpanzi. U nich poslední zuby dorůstají už na začátku sexuální dospělosti. U lidí se však zuby moudrosti prořezávají zpravidla mezi 18 a 24 lety, někdy až kolem čtyřicítky.
Příčinu tak pomalého vývoje lidského chrupu vysvětlila studie zveřejněná v magazínu Science.
Evoluce myslí na detaily
Vědci z Arizonské univerzity ve městě Phoenixu vytvořili časovou osu vývoje zubů pomocí studia lebek člověka a jeho předků. Celkem studovali na 21 druhů primátů. Zajímalo je především to, kdy se prořezávají zuby z dásní.
„Jednou ze záhad biologického vývoje člověka je to, jak vznikla přesná synchronizace mezi vznikem stoliček a našim životním příběhem a jak je vlastně regulována," řekla magazínu Phys k výzkumu paleoantropoložka a vedoucí studie Halszka Glowacka.
Přeměnou kostí a zubů studovaných primátů na 3D modely vědci zjistili, že načasování průřezu zubů moudrosti má mnoho společného s křehkou rovnováhou biomechaniky v našich rostoucích lebkách.
U současného člověka se vyvíjejí zuby ve třech fázích – v šesti, dvanácti a osmnácti letech, ačkoli zuby moudrosti mohou poslední roky svého prořezávání a růstu protáhnout i mnohem dále.
Zmínění šimpanzi mají tato období ve třech, šesti a dvanácti letech. Paviáni však mají chrup kompletní už v sedmi, a makakové v šesti letech.
Co je podstatné: Růst vždy postupuje bok po boku se silou čelisti, prostorem úst uvnitř lebky a dalšími biomechanickými vlastnostmi, které zubům zajišťují dostatečnou sílu. A právě prostor a čas jsou hlavní důvody toho, proč si zubů moudrosti (a bolesti s nimi spojené) užíváme až v dospělosti.
Moderní člověk nemá ve svých ústech dostatek místa pro zuby. A to také pochopitelně omezuje prostor pro zuby v lebce.
Ve hře však není jen prostor pro zuby samotné. Je nutné mít rovněž dostatečný prostor pro svaly, které zubům dodávají sílu. A pro svaly musí zase představovat podporu čelisti.
Dali jsme přednost inteligenci
„Ukazuje se, že naše čelisti rostou velmi pomalu, což je pravděpodobně způsobeno naší celkově pomalou životní historií. V kombinaci s našimi krátkými obličeji a zpožděním růstu do doby, než je pro zuby dostatečně velký prostor, to má za následek velmi pozdní věk při prořezávání stoliček," řekl jeden z výzkumníků Gary Schwartz.
Vědci ve studii upozornili, že lidé mají plošší obličeje než jiní primáti. Kdybychom měli vystouplé čelisti jako další druhy opic, zuby (a s nimi svaly i čelist) by měly prostoru dostatek a zuby moudrosti by nebyly takový bolehlav.
Evoluce našeho mozku to ale zařídila jinak a pomalý růst posledních zubů je vlastně obětí na oltář naší rostoucí inteligence.
Naše zuby moudrosti tak mají výstižné pojmenování.
Pokud by moderní člověk neprošel evolucí vstříc svému velkému mozku a zároveň poměrně dlouhému životu, neměli bychom s nimi problém. Žili bychom ale jako primitivní druh na stromech.