Byli očkováni, přesto leží s covidem nebo umírají. Znamená to, že vakcíny už nechrání?

27. 8. 2021 – 12:38 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Byli očkováni, přesto leží s covidem nebo umírají. Znamená to, že vakcíny už nechrání?
zdroj: Profimedia

Jsou země, kde většinu hospitalizovaných s covidem tvoří očkovaní a kde umírá na covid víc očkovaných než neočkovaných. Přesto tam vakcíny zabírají a populaci chrání. Vysvětlení je jednoduché.

Statistika může mást – zejména tehdy, když se z ní „vyzobávají“ jednotlivá data. Platí to také pro covidové statistiky.

Na internetu se šíří zvěsti, jak očkovací kampaň v Izraeli selhala, protože většina lidí hospitalizovaných kvůli covidu tam už byla očkována. Jaká je realita?

Když si spojíte čísla…

Před devíti měsíci začali v Izraeli masivně očkovat proti covidu. Teď ale tento premiant hlásí nárůst pacientů s covidem, v nemocnicích jich leží stovky a denně víc, než deset pacientů umírá.

Při detailnějším pohledu vyjde najevo, že v židovském státu je s vážným průběhem covidu hospitalizováno 515 lidí, z toho jich bylo 301 plně očkováno. To znamená, že očkovaní tvoří 60 procent pacientů.

Tato statistika nicméně nedokládá, že očkování nefunguje. Zmíněná čísla musíme porovnat s proočkovaností izraelské populace. V zemi je očkováno 79 procent dospělých lidí. Zbylých 21 procent dospělé populace nemá žádnou dávku očkování, popřípadě má první dávku.

Těch 301 pacientů, kteří byli očkováni a přesto mají přesto těžký průběh, tedy pochází z víc než čtyř pětin izraelské populace, jak na webu Covid Data Science píše biologický statistik Jeffrey Morris. A 214 lidí, kteří nebyli očkováni a mají také těžký průběh, zastupuje pouhou pětinu populace.

coronavirus-data-explorer Podíl očkovaných v (celkové) populaci. | zdroj: Our World in Data

Morris ale upozorňuje, že skutečný rozdíl je ještě vyšší, protože v nemocnicích končí až na výjimky lidé nad 50 let. V tomto vzorku je však v Izraeli očkováno 90 procent dospělé populace.

Z toho vyplývá, že neočkovaní padesátníci a senioři končí v nemocnicích v 91,9 případech na 100 tisíc neočkovaných lidí – očkovaní však ve 13,6 případech na 100 tisíc očkovaných.

Obdobná situace je v Británii, kde kde je také vysoká proočkovanost. Na 60 procent umírajících na covid jsou lidé, kteří byli očkováni aspoň jednou dávkou.

Christian Yates v časopisu The Conversation upozorňuje na hypotetickou situaci, kdy je očkováno 100 procent populace. I tehdy by někteří lidé s oslabenou imunitou umírali. A ze statistik by vypadlo „děsivé“ číslo: 100 procent mrtvých bylo proočkováno!

Grafika, která může přesvědčit

O tom, že vakcíny fungují i v časech převládající delty svědčí také čísla z Ameriky. I tam, jako v Izraeli, počet infikovaných a hospitalizovaných stoupá. V srpnu zajímavou statistiku zveřejnilo město San Diego. V nemocnicích tam leželo s covidem 521 neočkovaných a jen 13 očkovaných lidí.

V Kalifornii, kde se San Diego nachází, je to plně očkováno 63 procent lidí do 65 let a 83 procent obyvatel nad 65 let.

234505990_10226883929390183_6069242615198387466_n z Covidová situace v San Diegu. Vlevo plně očkovaní a hospitalizovaní, vpravo neočkovaní a hospitalizovaní. Rozdíl je zjevný. | zdroj: HHSA

Varianta delta každopádně dělá problémy. Je infekčnější, lépe se váže na receptory. Data o počtu infikovaných jsou vskutku znepokojivá.

Také ochrana před hospitalizací v čase klesá. Lidé, kteří byli naočkováni jako první, se dostávají do nemocnice častěji než ti, kteří byli očkováni později, a tak některé země, včetně Česka, začínají očkovat třetí dávkou.

Fakt, že mezi hospitalizovanými a umírajícími na covid se někde vyskytne vysokých podíl očkovaných, nezpochybňuje účinnost vakcinace. Pořád platí, že vakcíny chrání, díky očkování ubývá mrtvých v absolutních číslech.

Zdroje:
The Conversation, Covid Data Science

Nejnovější články