V nejproočkovanějším státu světa explodovala covidová bomba

13. 5. 2021 – 15:46 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:

V nejproočkovanějším státu světa explodovala covidová bomba
Žena na vylidněné pláži. | zdroj: Profimedia

Jsou snad Seychely varováním pro Česko? V šestkrát proočkovanějším státě se covid šíří rychlostí blesku, tamní vláda zatáhla za ruční brzdu a vyhlásila lockdown.

Seychely vyvolávají znepokojení odborníků na viry. Na souostroví v Indickém oceánu raketově vzrostl počet nových případů covidu. A není jasné proč.

Stát, ve kterém žije 98 tisíc lidí, tento týden zaznamenává přes 250 nových nákaz denně. Poměřováno lidnatostí by takové číslo v Česku odpovídalo dennímu nárůstu více než 25 tisíců případů covidu.

  coronavirus-data-explorer (6) zdroj: Our World in Data/k volnému použití

Je to paradoxní situace. Vždyť Seychely (pokud vynecháme titěrné Nauru s 20 tisíci obyvateli) je nejproočkovanější zemí na světě. V této statistice dokonce poráží Izrael, anebo nejúspěšnější evropský stát – Británii.

Na Seychelách je plně naočkováno dvěma dávkami 63 procent lidí. Alespoň jednu dávku vakcíny tam do středy dostalo už víc než 72 procent obyvatel, zatím co v Izraeli „jen“ 63 a v Británii 53 procent.

Šestkrát proočkovanější než Česko

Propastný je rozdíl v očkování zejména při srovnání Seychel s Českem, což je patrné z následujícího grafu, který ukazuje podíl očkovaných lidí v populacích vybraných států.

Proočkovanost je v ostrovní zemi téměř šestkrát vyšší – podle dat českého ministerstva zdravotnictví bylo do středy 12. května jednou dávkou očkováno 2 815 422 lidí a obě dávky dostalo 1 065 694 obyvatel, což je zhruba desetina populace.

coronavirus-data-explorer (u) zdroj: Our World in Data/k volnému použití

Co za touto zdánlivě protismyslnou situací věcí?

Data seychelského ministerstva zdravotnictví naznačují, že to může být nízká účinnost použitých vakcín. Více než třetina lidí, kteří měli v týdnu do 8. května pozitivní test na covid-19, byla už plně očkována.

Vláda souostroví, které je z velké části závislé na zahraniční turistice, chtěla co nejdříve obnovit pověst Seychel jako bezpečné destinace. Proto si pospíšila a brala vakcíny, které byly po ruce.

Masivní vakcinace na Seychelách začala už v polovině ledna pomocí darovaných a řádně neotestovaných čínských vakcín Sinopharm. Poté země nakoupila vakcíny Covidshield, což je vakcína od AstraZeneky vyráběná v licenci v Indii.

Nyní je poměr vyočkovaných dávek Sinopharmu a Covidshieldu na Seychelách 57 ku 43.

V Česku je skladba vakcín odlišná. Vakcínu Comirnaty od společenství firem Pfizer/BioNTech dostalo 79,04 procenta očkovaných, (v Evropě vyráběnou) látku VAXZERVIA od AstraZeneky 10,76 procenta, vakcínu od Moderny 9,69 procenta a Janssen od Johnson & Johnson 0,51 procenta očkovaných.

Naočkovaný lockdown

Účinnost používaných vakcín mohly v ostrovním ráji snížit četné mutace viru. Seychelané však nemají přehled o tom, které kmeny viru u nich převládají.

Seychelská ministryně zdravotnictví Peggy Vidotová označuje situaci za „kritickou“. Vláda počátkem května vyhlásila lockdown, který má rychlé šíření covidu zastavit. Uzavřela školy, zrušila sportovní aktivity, přikázala zavřít bary a zakázala setkávání členů různých domácností.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dává najevo, že je situací na Seychelách znepokojena. Ředitelka WHO pro imunizaci, vakcíny a biologické látky Kate O'Brienová tento týden oznámila že zdravotnická organizace začala situaci na Seychelách podrobně zkoumat.

„Situace je komplikovaná. Nevíme, jaké kmeny v zemi obíhají, nemáme přesná data o závažnosti nákaz. Musíme získat přesné údaje, abychom mohli posoudit, zda se selhávají vakcíny, či zda nenastaly chyby při testování,“ cituje O'Brienovou agentura Reuters.

Vakcíny nicméně na Seychelách neselhávají absolutně. Minulý týden bylo 65 procent nových případů nákazy mezi těmi, kteří ještě nedostali obě dávky očkování a jejichž podíl v dospělé populaci dosahuje pouze 37 procent.

Seychely také dosud zaznamenaly minimum úmrtí na covid. Nemoci podlehlo jen 28 lidí. Počet covidových pacientů v nemocnicích se však prudce zvyšuje.

Zdroje:

Nejnovější články