Chobotnice spí jako člověk a patrně se jí zdají sny

27. 3. 2021 – 16:32 | Příroda | Pavel Jégl | Diskuze:

Chobotnice spí jako člověk a patrně se jí zdají sny
Také chobotnicím se dají popřát sladké sny. | zdroj: Profimedia

Tušíte, o čem se může zdát chobotnici?

Vědci poprvé ověřili, že chobotnice mají cyklický spánek podobný lidem. Střídají dvě fáze spánku – klidný a aktivní.

Tento nový poznatek naznačuje, že spánkové stavy se vyvinuly samostatně u obratlovců a hlavonožců, ale také to, že obdobně jako suchozemští obratlovci, tedy i lidé, mohou být chobotnice schopné snít.

O čem sní, když náhodou spí

„Střídání spánkových stavů pozorovaných u druhu Octopus insularis je podobné střídání spánků u lidí, a to přes enormní evoluční vzdálenosti mezi hlavonožci a obratlovci, kteří se vývojově oddělili zhruba před pěti sty miliony let,“ řekla  webu iScience neurovědkyně Sylvia Medeirosová z brazilské Federální univerzity v Rio Grande do Norte, která vedla výzkum spánku chobotnic.

Vědci si dlouho mysleli, že spánkové cykly mají pouze ptáci a savci. Před pěti lety však byly prokázány u plazů. A ještě před tím, v roce 2012 zoologové zjistili, že sépie (Sepia officinalis) vykazuje klidový stav s rychlými pohyby očí, změnami zbarvení těla a záškuby paží. U chobotnic pak byly pozorovány změny barvy pokožky během klidového stavu.

„To nás vedlo k zamyšlení, zda bychom také mohli pozorovat dva spánkové stavy u jiných hlavonožců – u chobotnic,“ řekl člen výzkumného týmu, neurolog Sidarta Ribeiro.

Výzkumníci vybrali pro studii chobotnice zmíněného druhu Octopus insularis, které hojně obývají pobřeží Brazílie. Medeirosová a její tým shromáždili čtyři hlavonožce a po desetidenní aklimatizaci v akváriu pečlivě zaznamenávali, jak spí.

Zjistili přitom, že chobotnice střídají dva spánkové cykly – klidný a aktivní. Během klidného stavu byly bledé a nehybné, během aktivního stavu však začaly rychle měnit barvy, jejich oči se hýbaly, těla se škubala. Těmito stavy procházely chobotnice v intervalech 30 až 40 minut. 

V obou případech chobotnice spaly. Výzkumníci to zjistili tak, že nereagovaly nebo reagovaly se značným zpožděním na jemné doteky nebo vibrace. Nebyly tedy ve stavu nějakého strnutí, kdy se snaží být nenápadné, protože třeba číhají na kořist.

Poznatek, že chobotnice mají cyklický spánek, každopádně naznačuje, že dokážou snít. O čem se jim však může zdát?

Třeba o delikatesních humrech. Anebo, jak humry nahánějí. V nejhorším případě o tom, že uvíznou v některé z lidských pastí rozmístěných na mořském dně a končí na talíři.

Zdroje:
ScienceAlert, iScience

Nejnovější články