Číňané mají plán: Satelity Starlink ‚usmažíme‘ jadernou bombou

9. 11. 2022 – 23:59 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Číňané mají plán: Satelity Starlink ‚usmažíme‘ jadernou bombou
Ilustrace pavučiny tvořené satelity Starlinku. | zdroj: Profimedia

Až budeme vést válku s Amerikou, musíme být schopni vyřadit ze hry její satelitní konstelace – takové, jakou je Starlink, upozorňuje vedení čínské armády. A navrhuje způsoby, jak to udělat.

Čínský prezident Si Ťin-pching nedávno při návštěvě štábu čínské armády vyzval generály, aby připravili vojsko na válku. A generalita to bere vážně. Ve svých operačních plánech počítá také s útoky na nepřátelské satelity.

Až uvidíte převrácenou hrušku…

Obavy z malých satelitů, které mohou zajišťovat komunikaci a průzkum, se v Číně objevily poté, co Starlink začal sloužit Ukrajincům. Využívá ho mimo jiné ukrajinská Aerorozvidka, jejíž příslušníci pomocí satelitního systému vyhledávají cíle.

Číňané se dovtípili, že v konfliktu s technologicky vyspělým Západem by distribuované sítě malých satelitů mohly sehrát klíčovou funkci.

Jak takovou síť zničit? Čínští armádní odborníci v nové analýze, o které informuje deník South China Morning Post, navrhují odpálit jadernou nálož u hranice vesmíru. Ve své analýze takové exploze vycházejí z počítačové simulace, kterou vyvinul armádní jaderný institut NINT pro jaderné výbuchy o různé síle v různých nadmořských výškách.

Výsledky naší simulace naznačují, že hlavice o síle deseti megatun odpálená ve výšce 80 kilometrů může vážně poškodit satelity. Výbuch nálože by proměnil molekuly vzduchu na radioaktivní částice a vytvořil mrak s tvarem podobným převrácené hrušce,“ cituje South China Morning Post z analýzy čínských expertů z institutu NINT.

Když radioaktivním mračnem proletí malý satelit, může ho záření, především gama a beta, vážně poškodit, což může skončit jeho destrukcí. Satelit se jednoduše může „usmažit“.

Podle analýzy NINT by se radioaktivní mračno z exploze mělo rychle rozplynout, což by snížilo riziko pro satelity, které se budou nacházet ve větší vzdálenosti.

Pavučina, která se dá opravit

Analýza však neodpovídá na otázku, jaké by bylo riziko záření nebo jaderného spadu dole na zemském povrchu. Nebo, jaký dopad by měl elektromagnetický impuls na pozemskou elektroniku.

Jaderné výbuchy ve vesmíru mohou tento elektromagnetický impuls na Zemi vyslat, což ukázalo poškození elektrických systémů na Havaji po pokusném jaderném výbuchu Starfish Prime ve vesmíru nad Pacifikem v roce 1962.

Čínská analýza také nezmiňuje fakt, že po explozi by nebylo příliš obtížné distribuovanou síť provozovat dál a nahradit zničené satelity, které jsou malé a levné. Starlink s více než 2300 satelity a jejich narůstajícím počtem na oběžné dráze je vysoce odolný, protože jeho pavučina může fungovat i po zničení části satelitní sítě. 

Číňané však nesázejí jen na jaderný útok. South China Morning Post upozorňuje, že Čína už vyvíjí protisatelitní technologie, včetně mikrovln, které mohou rušit komunikaci nebo spalovat elektronické součástky.

Čínští vědci rovněž vyvinuli kybernetické zbraně určené k proniknutí do satelitních komunikačních sítí, lasery pro oslepení nebo poškození satelitů i nanosaty, které mohou být vypuštěny ve velkých počtech a dokážou ochromit družice.

Zdroje:

Nejnovější články