Čínská ruleta vyvrcholila. Zřítily se trosky rakety do Pacifiku nebo i na Mexiko? (aktualizováno)

4. 11. 2022 – 15:58 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Čínská ruleta vyvrcholila. Zřítily se trosky rakety do Pacifiku nebo i na Mexiko? (aktualizováno)
Startující čínská raketa Dlouhý pochod 5B, kolos o výšce desetipatrového domu. | zdroj: Profimedia

Čínská raketa, vysoká jako desetipatrový dům, se vrátila do zemské atmosféry. Číňané její návrat neměli pod kontrolou. Nakonec naštěstí dopadla do neobydlené oblasti.

(Původní zpráva: 3.10.2022, 23:58:05) 

Raketa Dlouhý pochod 5B, která v pondělí dopravila na oběžnou dráhu Země poslední třetí modul stanice Nebeský palác (Tchien-kung), vyvolala nervozitu v mnoha částech světa. V pátek se první stupeň rakety, třicet metrů vysoký kolos, který se dá přirovnat k desetipatrovému věžáku a jehož hmotnost na Zemi dosahuje 21 tun, vracel do atmosféry.

Nikdo, ani samotní Číňané, přitom nedokázal určit místo, kde trosky vlastně dopadnou. Nebyl známý ani přesný čas návratu.

Z předběžné kalkulace korporace Aerospace vyplývalo, že mohou spadnout na jih Evropy – Portugalsko, Španělsko nebo jižní cíp Itálie. Španělsko preventivně uzavřelo několik oblastí vzdušného prostoru.

Nakonec části rakety vstoupily do atmosféry v pátek v 11:01 a v 11:06 středoevropského času. Sdělilo to velitelství Amerických vesmírných sil (US Space Command).

Dva časy, které Američané uvedli, naznačují, že raketa se rozlomila v horních částech atmosféry.

Není jasné, jaká část trosek shořela v atmosféře a jaká dopadla na naši planetu. Čínský úřad pro pilotované vesmírné lety tvrdí, že trosky se zřítily na území se souřadnicemi 101,9 stupně západní délky a 9,9 stupně severní šířky v Tichém oceánu.

Astronom Jonathan McDowell z astrofyzikálního ústavu v Bostonu upozorňuje, že části rakety mohly skončit v Mexiku.

Číňané neměli návrat rakety pod kontrolou. Nechávali jejímu konci volný průběh. Řízený sestup neměli v plánu.

Určit přesnou dráhu takto klesající rakety je podle expertů obtížné, až nemožné, protože výpočet účinku atmosférického odporu na těleso zahrnuje mnoho neznámých. Atmosféra Země se například může rozpínat nebo smršťovat vlivem sluneční aktivity.

Raketa se při vstupu do atmosféry rozpadne. Součásti z tepelně odolných materiálů, jako jsou nádrže a trysky vyrobené z nerezové oceli nebo titanu, průlet ovzduším přečkají. Pravidlem je, že 20 až 40 procent hmoty velkého objektu dopadne na Zem, řekli experti z Aerospace webu Insider.

Pravděpodobnost, že někoho zasáhnou, je nízká. Taková příhoda se však nedá vyloučit.

Čínská ruleta ve čtvrtém kole

Neřízený návrat rakety je dnes málo vídaná věc. Většina raketových stupňů se sama přivede k Zemi opětovným zapálením svých motorů krátce poté, co vynesou náklad na oběžnou dráhu, a nasměruje se pryč z obydlených oblastí do Tichého oceánu. Rakety společnosti SpaceX se vracejí na základnu a používají se opakovaně.

„Rakety se odpalují neustále a jen zřídkakdy máme obavy z jejich návratu. Proč je Číňané nenavrhují tak, aby mohly provést kontrolovaný návrat? Jsem z toho trochu zmatený,“ citoval Insider Johna Logsdona, zakladatele Institutu vesmírné politiky na Univerzitě George Washingtona.

Je to počtvrté, co raketa Dlouhý pochod 5B ohrozila lidské životy a majetky. Při každém ze tří startů rakety v letech 2020, 2021 a v červenci 2022 spadly její trosky na Zemi.

V květnu 2020 několik úlomků rakety poškodilo domy v Pobřeží slonoviny.

 

Zdroje:
Science Alert, Insider, Aerospace

Nejnovější články