Co se stane ve vašem těle, když se přejíte

25. 11. 2021 – 18:33 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Co se stane ve vašem těle, když se přejíte
Artur Syc, držitel polského rekordu v pojídání (v tomto případě spíš požírání) burgerů. Dokázal spořádat 4,1 kilogramu burgerů za hodinu a sedmnáct minut. | zdroj: Profimedia

Někdy se přejí i jinak střídmý člověk – třeba u vánoční večeře, na svatbě, oslavě narozenin, firemní party... Experti na výživu zjišťovali, nakolik jsou takové „nutriční hříchy“ škodlivé. A výsledek vás může překvapit.

Přejídání našemu tělu škodí – to víme všichni. Ale platí to vždy? Většinou se výzkumy zaměřují na to, co s našimi těly dělá dlouhodobý nadměrný příjem kalorií.

Je však občasné přejídání stejně škodlivé? Na to si posvítili z týmu nutričního experta Aarona Hengista z Cambridgeské univerzity.

Najedený je jen zčásti najedený

Pro svůj výzkum, který publikoval časopis British Journal of Nutrition, si odborníci vybrali 14 zdravých mužů ve věku od 22 do 37 let, kteří dostali v různých dnech úkol jíst pizzu. Potom se podívali na metabolické, chuťové i náladové reakce těch, kteří se v zájmu vědy přejídali.

V prvním dni měli účastníci experimentu sníst tolik pizzy, aby se cítili najedeni. K tomu jim stačilo zkonzumovat v průměru 1500 kalorií, tedy ekvivalent těsně pod hranici toho, čemu se říká velká porce.

Další den se limity posunuly. Tentokrát měli účastníci jíst pizzu až do okamžiku, kdy už dále nemohli. V průměru snědli dvojnásobek, tedy kolem 3000 kalorií.

Někteří jedlíci ovšem zvládli spořádat až 4800 kalorií, tedy víc než trojnásobek velké porce. Podle autorů to naznačuje, že lidé, kteří jsou najedení, jsou vlastně „jen z části najedení“.

Máme to po předcích

Co je ale zajímavé, organismus jedlíků nebyl zhuntovaný a v šoku. U většiny z nich se hladiny krevního cukru držely v normě a jen nepatrně vzrostly hladiny tuku. Oba ukazatele jsou přitom významné pro sledování rizika rozvoje cukrovky, anebo nemocí srdce a cév.

Autoři výzkumu sledovali, jak tělo v reakci na přemíru kalorií produkuje zvýšené hodnoty hormonů pro regulaci cukru v krvi. Zvýšení srdečního tepu po přejedení ukázalo, že tělo se snaží s jídlem vypořádat.

Pokus ukázal, že pro zdravé jedince není nějaké občasné přejídání problematické. Je to vcelku logické, vždyť naši předci se vyvinuli v éře, kdy střídání hladovění a konzumace velké kořisti patřilo k životu. Tělo si tedy s občasným přejedením dokáže poradit – pokud nemá jiné problémy.

"Občasné přejídání může být normální a nepředstavuje velké riziko pro naše zdraví," řekl k výsledku průzkumu Aaron Hengist. K tomu však podotkl: "Pravidelná konzumace většího množství jídla, než potřebujeme, však zdravá není."

Shrnuto, přejídání nemusí být problém. Ovšem jen tehdy pokud jste zdraví a neděláte z něj pravidelné hobby.

Zdroje:
British Journal of Nutrition

Nejnovější články