Covidová vakcína s českou stopou dosáhla účinnosti nad 90 procent

14. 6. 2021 – 18:05 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Covidová vakcína s českou stopou dosáhla účinnosti nad 90 procent
Laborant při práci na vývoji covidové vakcíny. | zdroj: Profimedia

Do světa zamíří další vakcína proti covidu. Na jejím vývoji se podíleli Češi a jedna z jejích složek bude vyráběna ve středočeské Bohumili.

Americká biotechnologická firma Novavax v pondělí oznámila, že její vakcína byla v závěrečné fázi klinických testů z 90 procent účinná proti lehkým příznakům covidu. Stoprocentně přitom chránila proti závažným formám nemoci. A proti různým variantám viru (britské, jihoafrické…) uspěla v 93 procentech těžkých případů.

Část nadějné očkovací látky, na jejímž vývoji se podíleli čeští experti, se bude vyrábět v závodě nedaleko Prahy, ve středočeské Bohumili. A s vakcínou se předběžně počítá také pro očkování v Česku.

Když se smíchá antigen s Matrixem…

Vakcína od Novavaxu s názvem NVX-CoV2373 je dvousložková proteinová látka. Její vývoj z podstatné části financoval dar ve výši 89 milionů dolarů od Nadace Billa a Melindy Gatesových.

První složka, která se bude vyrábět ve středočeském závodě Novavax CZ, se nazývá antigen. Je to uměle vytvořený protein napodobující bílkovinu na povrchu viru SARS-CoV2, který vyvolává covid. Tento spike protein učí imunitní systém rozpoznávat virus jako cizího vetřelce.

Pokud imunitní systém spatří skutečný virus, je tak vycvičen k tomu, aby vyvolal imunitní reakci a odvrátil nemoc.

Druhá složka vakcíny se bude vyrábět v několika dalších závodech, například ve švédské Uppsale. Je to adjuvant Matrix-M, který slouží k posílení imunitní reakce.

Ihned po výrobě budou obě tyto složky odeslány do dalších závodů. Tam se smíchají a naplní do ampulí.

Výhodou dvoudávkové vakcíny od Novavaxu je skladovatelnost při teplotě od dvou do osmi stupňů, která je dosažitelná v běžné lednici, 

Bez krevních sraženin! ujišťuje firma

Účinnost látky zkoumala firma na vzorku 30 tisíc lidí starších 18 let v USA a v Mexiku.

Vakcína podle prohlášení firmy prokázala svou účinnost rovněž u lidí nad 65 let nebo u lidí, kteří mají chronické zdravotní problémy.

Vedlejší účinky výzkumníci zaznamenali pouze mírné, byly to především citlivost či bolestivost v místě vpichu. „Nemáme hlášeny žádné případy neobvyklých krevních sraženin nebo problémů se srdcem,“ ujistil ředitel Erck.

Vakcína pro chudé?

Vakcína se dostane k populaci za několik měsíců. Firma chce zažádat o nouzové (dočasné) schválení přípravku do konce září. Ještě před tím plánuje vyrobit na 100 milionů dávek.

„Většina z našich prvních dávek půjde do zemí s nízkými či středními příjmy. A to byl také

Portál Marketwatch píše, že akcie Novavaxu, který sídlí ve městě Gaithersburg ve státě Maryland, vzrostly několik hodin po oznámení účinnosti její vakcíny o více než 10 procent.

Vakcína NVX-CoV2373 je první, kterou tato společnost vyvíjela.

Zdroje:
Marketwatch, Bloomberg, Novavax, Novavax CZ

Nejnovější články