Další rána pro ruský kosmický průmysl. Havaroval Proton-M s mexickou družicí

- Vesmír autor: art

Ruský kosmický průmysl postihl další nezdar. Havarovala ruská nosná raketa Proton-M, která odstartovala v sobotu ráno z kazašského kosmodromu Bajkonur s mexickou spojovací družicí. Její trosky spadly poblíž sibiřské Čity, oficiálně to ale ruské úřady zatím nepotvrdily. 

Není to poprvé, co měli Rusové s Protonem-M potíže

Není to poprvé, co měli Rusové s Protonem-M potíže,zdroj: Profimedia.cz

Raketa odstartovala v 07:47 SELČ a zhruba o devět minut později došlo podle agentury TASS k "nestandardní situaci". Stalo se tak asi minutu před oddělením třetího stupně rakety od části s mexickou družicí MexSat-1.

"Došlo k nestandardní situaci, reportáž skončila," uvedl na stránce Roskosmosu komentátor letu.

Podle agentury Interfax se ve 498. vteřině letu nouzově vypnul motor třetího stupně.

Předchozí start rakety Proton-M se odehrál 19. března a raketa vynesla na oběžnou dráhu ruskou spojovací družici. O rok dříve Proton-M s družicí stejného typu shořel v atmosféře.

Mexickou družici o váze 5,4 tuny vyrobila americká firma Boeing. Měla sloužit potřebám národní bezpečnosti i civilním a humanitárním programům. Na oběžné dráze měla setrvat 15 let.

Další lety raket Proton byly pozastaveny do vyšetření příčin dnešní havárie, což podle agentury Interfax může trvat několik týdnů až měsíců. Start rakety s britskou družicí, plánovaný na počátek června, bude odložen.

Tagy: Rusko zahraničí Roskosmos Proton-M kosmický program dobývání vesmíru letectví a kosmonautika

Zdroje: ČTK