Experimentální přípravek vyléčil rakovinu u všech, kteří ho užívali

10. 6. 2022 – 23:43 | Technologie | Ladislav Loukota | Diskuze:

Experimentální přípravek vyléčil rakovinu u všech, kteří ho užívali
Kolorektální rakovinná buňka na kolorovaném snímku z elektronového mikroskopu. | zdroj: Profimedia

Je snad rakovina o krok blíž své porážce? Experimentální lék zaznamenal skvělé výsledky.

Předběžná data klinické studie naznačují, že léčivo dostarlimab vyléčilo všechny pacienty s určitou variantou kolorektálného karcinomu – rakoviny konečníku.  A to je povzbudivé.

Dostarlimab, který se prodává pod komerčním názvem Jemperli, je imunoterapeutická monoklonální protilátka. Funguje tak, že odhalí rakovinné buňky. To umožní imunitnímu systému, aby je identifikoval a zničil.

Lék je určen k léčbě karcinomu endometria, tedy zhoubného nádoru vnitřní výstelky dělohy. K léčbě rakoviny konečníku byl použit poprvé.

Klinické testy karcinomu endometria naznačily, že by léčivo mohlo fungovat také u rakoviny konečníku. A právě to teď potvrdily výsledky u 12 pacientů se specifickým typem nádorů odolných vůči běžný typům léčby – chemoterapii nebo radioterapii. Vědci je popisují v odborném magazínu The New England Journal of Medicine.

‚Zkusme to a uvidíme‘

Pacienti po dobu šesti měsíců užívali dostarlimab. Pokud by léčba nebyla účinná, lékaři byli připraveni použít chemoterapii i chirurgický zákrok. U všech dvanácti pacientů ale na konci sledovaného období nádory zmizely.

„Bylo to poprvé v historii rakoviny, co se něco takového stalo,“ řekl deníku The New York Times jeden z hlavních autorů studie, onkolog z Memorial Sloan Kettering Cancer Center v New Yorku Luis Diaz.

Pacienti v průběhu léčby přitom nezaznamenali žádné výrazné vedlejší účinky. Lékaři jsou výsledkem nadšeni. Avšak upozorňují, že výzkum bude potřebné zopakovat na větším počtu pacientů, aby se výsledky potvrdily.

Slibné výsledky testů ale neznamenají, že dostarlimab se stane univerzálním protinádorovým lékem. Jeho úspěchu šli lékaři naproti výběrem pacientů. Jejich nádory byly sice odolnější vůči chemoterapii či radioterapii, ale jejich mutace z nich udělaly snazší cíl pro imunitní buňky. 

„Když se tyto mutace v nádoru nahromadí, stimulují imunitní systém, který napadne rakovinné buňky s mutacemi. Řekli jsme si tedy: ‚Zkusme to jako první linii léčby ještě předtím, než rakovina metastázuje‘,“ říká k experimentu doktor Diaz.

S naději, ale bez záruky

V běžné situaci následuje po diagnóze u pacientů s rakovinou konečníku chirurgické odstranění nádorů a chemoterapie či radioterapie. Skutečnost, že dostarlimab odstranil nádor bez dalších zákroků, je tedy povzbudivá – tím spíš, že u některých pacientů od počátku léčby uplynuly už dva roky.

Lékaři teď budou testovat lék u dalších 30 pacientů. „Do té doby musíme k současným výsledkům přistupovat s optimismem i opatrností,“ upozorňuje onkoložka Hanna Sanoffová ze Severokarolínské univerzity v Chapel Hillu, která k výsledkům v The New England Journal of Medicine napsala komentář.

Nynější výsledky každopádně nezaručují stejnou účinnost léčby pro další typy nádorových onemocnění, a to včetně dalších typů rakoviny konečníku.

Pojem rakovina zahrnuje plejádu zhruba 100 obecných nádorových chorob, které mají různé mechanismy vzniku a fungování.

Zdroje:
The New England Journal of Medicine, The New York Times

Nejnovější články