Fascinující spirála na noční obloze vysvětlena. Nemají v ní prsty mimozemšťané, ale SpaceX

1. 2. 2023 – 16:31 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Fascinující spirála na noční obloze vysvětlena. Nemají v ní prsty mimozemšťané, ale SpaceX
Záhadná spirála nad Havají. | zdroj: kredit-Japonská národní astronomická observatoř

Pokud uvidíte na nebi plovoucí spirálu, nemusíte se chystat na přílet mimozemské civilizace. Má původ v pozemské technologii.

V tichomořské oblasti kolem Havajských ostrovů se v lednu na noční obloze objevila podivná spirála. Zaznamenala ji kamera na japonském teleskopu Subaru, který stojí na vrcholu sopky Mauna Kea na ostrově Havaj.

V časosběrném videu je patrný zářící a postupně se zvětšují bod plující po tmavém nebi nad severním Pacifikem. Z jasné koule se v jeden okamžik vynořuje bílý oblak. Krátce nato se z ní začínají vytahovat dvě obloukovitá chapadla. Vzniká spirála, která se zvětšuje. Nakonec se úkaz rozplývá, nebeské představení končí.

Spekulace o tom, co za nebeskou show stojí, ukončil web Space Weather, který k zármutku ufologů upozornil, že v oblasti se nacházela raketa Falcon 9 společnosti SpaceX.

Ve středu 18. ledna ve 4:24 tamního času (13:24 SELČ) vyslala SpaceX na oběžnou dráhu Země raketu s navigačním satelitem pro americké Vesmírné síly. A krátce poté se objevil v kameře instalované na dalekohledu Subaru fascinující spirálovitý útvar.

Výzkumník Iči Tanaka, který v noci pracoval na observatoři, ve zmíněné chvíli kameru nesledoval. O záhadném objektu se dozvěděl ze zprávy, kterou mu poslal amatérský astronom sledující přenos z kamery, která živě vysílá dění na obloze nad Havají (tady).

„Dozvěděl jsem se to ze Slacku, tak jsem se na to hned podíval. Ohromná věc,“ cituje Tanaku portál Space.

Umístění spirály odpovídalo tomu, kde se dalo očekávat, že v té době bude druhý stupeň rakety SpaceX. Obdobnou spirálu už dříve po startu Falconu loni spatřili obyvatelé Nového Zélandu.

Stopa tohoto tvaru na obloze vzniká, když druhý stupeň Falconu 9 vypouští nepotřebné palivo během sestupu do oceánu, informuje Space Weather. Když se raketa otáčí, aby upravila letovou orientaci, má výsledná stopa tvar spirály.

SpaceX Elona Muska se ke spirále nevyjádřil.

Zdroje:
Space Weather, Space, Subaru Telescope

Nejnovější články