Jaderné zbraně hlídají delfíni. Jejich sonar předčí vojenské radary
10. 3. 2022 – 18:50 | Příroda | Pavel Jégl | Diskuze:
Ruská invaze na Ukrajinu a hrozby Vladimira Putina nám připomněly, že žijeme v éře jaderných zbraní. Rusové a Američané mají celkem 11 805 jaderných hlavic. Jen zlomek z nich je v pohotovosti připraven k odpálení. A co ty ostatní, jak jsou střeženy?
Jsme obklopeni sofistikovanými přístroji a technologickými inovacemi. Přesto se v některých situacích raději spolehneme na schopnosti zvířat. Jednoduše proto, že předčí naše smysly a všechnu vyspělou techniku.
Platí to jak o psech, tak o lachtanech a také – o delfínech. Leckdy jim svěřujeme úkoly, které mohou rozhodovat o našich životech.
Sklad soudného dne
Delfíni plní poslání, ze kterého by se leckterému člověku rozklepala kolena: střeží největší arzenál jaderných braní v Americe a patrně i na světě. A ploutve se jim z toho neklepou. Kytovci s protáhlou usměvavou čelistí a vysokým dětským čelem pátrají po vetřelcích ve vodách kolem ‚skladu soudného dne‘, píše žurnál Military.
Tak je nazýván sklad na ponorkové základně Kitsap u města Seattlu v americkém státě Washington. Na základně je zhruba čtvrtina 5500 amerických jaderných náloží. Nikde jich Američané nemají víc.
Delfíni skákaví jsou na armádní základně používáni k pátrání po vetřelcích-potápěčích v zakázané zóně. Kytovec při tom využívá svůj mimořádně citlivý sonar. Vydává zvuky podobné cvakání a hvízdání. Potom zaznamenává jejich ozvěnu.
Když delfín objeví ve vodě vetřelce, doplave si k veliteli stráže pro speciální bóji. S bójí pak dorazí zpátky k potápěči a umístí ji na jeho záda.
Zařízení se na vetřelce přichytí pomocí vysunovacích chapadel a vynese ho na hladinu. Kromě toho vojáky o přesné poloze potápěče informuje transpordér, který součástí bóje a jehož signál zachytí obsluha radiostanice.
Levní žoldnéři
Inteligentní savce využívá několik armád. Americké vojenské námořnictvo je trénuje už od roku 1959. Zprvu je používalo zejména pro pátrání po minách.
Během války v Zálivu v roce 2003 delfíni vypátrali stovky min, které irácké námořnictvo rozmístilo podél pobřeží.
Delfíni pracují spolehlivě, určenou oblast prozkoumají mnohem rychleji a spolehlivěji než potápěči nebo technika. Navíc nezatěžují vojenský rozpočet, jako žold jim postačí ryby. Jejich služby jsou přitom k nezaplacení.