Delfíni prožívají při sexu rozkoš jako lidé

14. 1. 2022 – 23:14 | Příroda | Ladislav Loukota | Diskuze:

Delfíni prožívají při sexu rozkoš jako lidé
Pár delfínů skákavých. | zdroj: Profimedia

Kde a kdy se vzala sexuální rozkoš? K odpovědi na tuto otázku nás může přiblížit studium delfínů, se kterými sdílíme o něco víc, než donedávna tušili.   

Vědci dospěli k poznatku, že delfíni při páření zažívají rozkoš jako lidé, a proto jsou sexuálně aktivní také v době, kdy neplodí potomky. Jejich výzkum se soustředil na klitorisy delfíních samic.

Samice se oddávají slastem

Výzkumníci zjistili, že klitorisy delfíních samic v mnohém připomínají ženské klitorisy a obsahují topořivou tkáň.

Delfíni patří mezi několik málo druhů savců, které jsou sexuálně aktivní i v době, kdy se nesnaží zplodit potomky. To vědce z týmu bioložky Patricie Brennanové z univerzity Mount Holyoke v americkém státě Massachusetts přimělo k hypotéze, že těmto vodním živočichům přináší páření tělesnou slast jako lidem.

Tým ve své studii popisované v žurnálu Current Biology analyzoval vaginální tkáně jedenácti samic delfína skákavého, které uhynuly přirozenou smrtí. Vedle studia povrchových znaků výzkumníci zkoumali nervová zakončení. Zjistili, že klitoris, který se u samic delfínů nachází v přední části pohlavního orgánu jako ženský klitoris či špička mužského penisu zahrnuje tělíska, jež při podráždění vyvolávají slastnou reakci. 

Jejich závěr zní jednoznačně – delfíní samice mají funkční klitoris, to znamená, že jim slouží jako zdroj sexuálního uspokojení.

„Vaginální záhyby najdeme také u delfínů a náš tým je studova ve snaze odhalit jejich funkci… Pitva všech studovaných vagín ukázala, že klitoris je u samic delfínů velmi dobře vyvinutý,“ řekla Brennanová serveru Gizmodo,

Společné dědictví lidí a delfínů

Objev klitorisu u samic mořských živočichů může leckoho překvapit. Jenže tento orgán už byl objeven také u samic všech dosud zkoumaných savců. Samice krav, makaků, šimpanzů, psů, ale i krys nebo králíků – ty všechny mají klitoris.

Ze stimulací provedených v laboratořích víme, že klitoris také u jiných druhů vyvolává pocity rozkoše. Vzhledem k tomu, že rovněž delfíni patří mezi savce, nynější objev jenom potvrzuje to, co bylo možné předpokládat.

Podle výzkumu je delfíní klitoris poměrně velký orgán vyplněný erektilní tkání a krevními cévami, které umožňují jeho rychlé zvětšení. Orgán se také zvětšuje přirozeně během dospívání – tedy stejně jako u lidí.

Už dříve vědci pozorovali delfíny, kteří se před pářením věnují předehře, ví se o homosexuálních stycích delfínů a některá pozorování naznačují, že delfíni znají masturbaci. To vše ukazuje na to, že sex slouží těmto zvířatům jako zdroj sexuálního uspokojení.

Sex může u delfínů také plnit roli sociálního lubrikantu – pomáhá udržovat vztahy mezi jednotlivci a snižuje dlouhodobé napětí.

Pozorování naznačují také možný způsob stimulace klitorisu u delfínů. Již v minulosti se spekulovalo, že delfíní samci mohou třením čenichu stimulovat klitoris samice. Ale až dosud nebylo anatomicky prokázané, že samice klitoris mají.

Ačkoliv objev klitorisu u delfínů není šokujícím zvratem, je pozoruhodný z evolučního hlediska. Lidé a delfíni sdíleli posledního evolučního předka před 95 miliony let, ještě v éře dinosaurů. Skutečnost, že klitoris sdílejí oba druhy, naznačuje, že skutečný původ orgánů vězí ještě mnohem hlouběji v minulosti.

Jeho studium může dál poodkrývat evoluční důvody vzniku příjemných pocitů během sexuální stimulace. Skutečnost, že sex i nad rámec rozmnožování vyvolává také pocity rozkoše, není dodnes uspokojivě vysvětlena.

Evoluční záhada

Přísným pohledem reprodukce je rozkoš cosi, co působí nadbytečně – a přesto to je něco, co ovlivňuje kolektivní chování mnoha druhů. Zjištění, kde leží první známky sexu jako aktu potřebného nejen pro vznik potomků, ale i jako aktu příjemného pro jeho účastníky, může tedy vysvětlit řadu záhad minulosti.

V nedostatečně prozkoumaném tématu často schází pohled na sexuální rozkoš u samic, která se zjevně do určité míry anatomicky liší od možností samců. A právě v tomto ohledu je delfíní klitoris novým významným objevem.

„Sex je pro evoluční procesy klíčový a naše neznalost ženské sexuality vede k neúplnému pochopení toho, jak sex v přírodě vlastně funguje.“ cituje časopis Gizmodo bioložku Brennanovou.

Zdroje:
Gizmodo, Current Biology

Nejnovější články