Jak si lidstvo posvítilo na mimozemské světy

- Vesmír autor: Lukáš Grygar

Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun. Do rodiny planet sluneční soustavy ještě nedávno patřilo i Pluto, ale dnes už ho řadíme k planetám trpasličím. A pořád nevíme, jak vlastně vypadá...

Výtvarníkova představa nebe nad Plutem, vpravo září vzdálené Slunce, vlevo nad obzorem číhá měsíc Charon

Výtvarníkova představa nebe nad Plutem, vpravo září vzdálené Slunce, vlevo nad obzorem číhá měsíc Charon,zdroj: ESO

Nedávno jsme tu psali o třech nejvýznamějších sondách, které jsou momentálně na cestách ke svým cílům. V případě sondy New Horizons jde přitom o cíl, který astronomové stihli v průběhu jejího letu degradovat: Pluto už nesplňuje podmínky, potřebné k uznání daného tělesa za planetu.

To ale neznamená, že by astronomy přestalo zajímat! Jde totiž o poslední z tradičních těles sluneční soustavy, jehož přesnou podobu neznáme. Zatímco velké planety už jsme poctili návštěvou našich sond, na plutovskou premiéru se teprve čeká – dojde k ní přesně za rok touto dobou. Bill Dunford z Planetární společnosti se rozhodl ukrátit si čas porovnáním, jak se díky návštěvám moderních sond zpřesnil náš pohled na vesmírné souputníky Země.

Začneme nejblíže ke Slunci, s planetou Merkur. Čerstvé fotografie prokreslily detaily kráterů na povrchu.

Merkur

Výrazný pokrok pozorujeme v případě čtvrté planety od Slunce, Marsu. Oproti šmouhám z konce 60. let jsou fotografie, pořízené družicí Mars Reconnaissance Orbiter, syté a detailní. Podívejte se například na její snímky marsovských dun.

Mars

Zpřesňují se také naše pohledy na měsíce vzdálenějších planet. Titan je největším z měsíců Saturnu, ale svůj povrch ukrývá pod silnou vrstvou atmosféry. Jeho podobu ale známe díky sondě Huygens, která na Titanu přistála v roce 2005.

Titan

A naší pozornosti neunikají ani planetky (postaru asteroidy), tedy menší tělesa o průměru několika stovek kilometrů. Na planetku Vesta si posvítila sonda Dawn, která slídí v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Příští rok by nám měla přinést detailní snímky planetky Ceres.

Vesta

No a jak to tedy bude s Plutem? Nechejme se překvapit. První fotografie někdejší planety a jejího souputníka Charona můžeme čekat příští léto.

Pluto

Tagy: planety Pluto New Horizons trpasličí planeta

Zdroje: The Planetary Society