Jed ze včelího žihadla zabil v laboratoři rakovinné buňky

3. 9. 2020 – 8:59 | Příroda | ave | Diskuze:

Jed ze včelího žihadla zabil v laboratoři rakovinné buňky
Včela, jak jste ji nejspíš ještě neviděli – zblízka na skenu z elektronového mikroskopu. | zdroj: Profimedia

Jsme snad na stopě účinné léčby agresivního typu rakoviny?

Zkušenost se včelím žihadlem je pro člověka nepříjemná. Jenže tahle včelí zbraň dává naději na léčbu rakoviny. Nová laboratorní studie ukazuje, že jedovatá látka v žihadle může potlačit růst rakovinných buněk.

Dává med, bodá a může léčit

Studie vědců z Institutu medicínského výzkumu Harryho Perkinse v západoaustralském Perthu se zaměřila na možnost léčby určitých typů rakoviny prsu, zejména triple negativní rakoviny (TNBC), pomocí jedu ze včelího žihadla.

TNBC je extrémně agresivní typ nádoru, na který neexistuje účinná terapie. Připadá na něj deset až patnáct procent rakoviny prsu.

profimedia-0245669815 u Včelí zadeček se žihadlem. | zdroj: Profimedia

Proč experti zkoušeli právě jed ze žihadla včely medonosné (Apis mellifera)? Jednoduše proto, že se už osvědčil při jiných terapiích, jako třeba při léčbě ekzémů. V některých případech také dokázal potlačit kožní nádor melanom.

Vědci dosud nevěděli, jak včelí jed funguje proti nádorům na molekulární úrovni. V novém výzkumu však o tom získali cenné poznatky.

U myší to funguje

Hlavní součástí jedu ze žihadla je melitin. Tato jedovatá látka způsobuje, že bodnutí je pro nás bolestivé. Hmyz ji vylučuje nejen ze žihadla, má ji rovněž v tkáních, kde ho chrání před infekcí. A právě se zaměřením na tuto látku nechali výzkumníci na laboratorně pěstované rakovinné buňky působit jed včel z Irska, Anglie a Austrálie.

"Jed působil s extrémní silou," řekla o výsledku australskému deníku Age doktorka Ciara Duffyová, která výzkum vedla. "Zjistili jsme, že melitin během hodiny úplně zničil membrány rakovinných buněk a zbavil je schopnosti reprodukce."

Kromě toho lékaři dospěli k důležitému poznatku, že melitin má minimální dopad na normální zdravé buňky.

profimedia-0245686031 u A to je včelí žihadlo zapíchnuté v kůži na skenu z elektronového mikroskopu. Na jeho obvodu jsou patrné protisměrné zářezy, které ztěžují vytažení žihadla. | zdroj: Profimedia

Duffyová a její tým testovali působení melitinu nejen v Petriho misce, ale i na myších. Také v tomto případě byla terapie účinná.

Vědci ve své studii upozorňují, že je před nimi ještě dlouhá cesta, než bude možné včelí jed použít k léčbě rakoviny. Jejich experiment však ukazuje, že ve farmacii často nemusíme vyrábět syntetické chemikálie, protože k léčbě lidských nemocí mohou posloužit látky nalezené v přírodě.

Výzkum byl publikován v Nature Precision Oncology.

Nejnovější články