Jupiter zazáří na obloze jako démant. Bude nám nejblíž za 59 let

25. 9. 2022 – 18:08 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Jupiter zazáří na obloze jako démant. Bude nám nejblíž za 59 let
Planeta Jupiter fotografovaná pětsetmilimetrovým objektivem a pětiminutovou expozicí. Malý mrak hvězd vlevo dole je globulární hvězdokupa M22. | zdroj: Profimedia

Je to chvíle, která se naskytne jednou za desítky let. V pondělí 26. září se Jupiter, obr mezi planetami, stane ještě obrovitějším.

Největší planeta sluneční soustavy se přiblíží k Zemi nejvíc za posledních 59 let. A co ještě víc, dostane se do opozice – bude stoupat na východě, zatímco Slunce bude na západě zapadat. Díky tomu bude jasnější.

Pokud nám to dopřeje počasí, uvidíme pouhým okem Jupiter jako vybroušený démant. A pomocí dalekohledu budeme moci pozorovat jeho pruhy i měsíce.

„S dobrým dalekohledem by měly být viditelné oblačné pásy, alespoň střední pás, a tři nebo čtyři Galileovy satelity (měsíce),“ upozorňuje Adam Kobelski, astrofyzik z Marshallova centra vesmírných letů v americké Alabamě, na blogu NASA.

Jupiter je největší planeta sluneční soustavy, v pořadí pátá od Slunce. Je tvořena převážně plyny a má hmotnost jedné tisíciny Slunce To je přibližně 2,5krát víc než ostatní planety (a další menší tělesa) v soustavě dohromady. Jeho objem je 1321krát větší než objem Země. Jupiter, kterého obíhá 79 měsíců, je třetím nejjasnější objektem na noční obloze po Měsíci a Venuši.

Za Galileovy satelity jsou označovány čtyři největší měsíce Jupitera – Io, Europa, Ganymede a Callisto. Galileo Galilei je jako první pozoroval v roce 1610. V dalekohledu by se vám při dobré viditelnosti měly jevit jako jasné tečky po obou stranách planety.

Jupiterova opozice nastává každých 13 měsíců. Díky ní se planeta jeví větší a jasnější než v kterékoli jiné době. Tentokrát bude ale Zemi nejblíž od roku 1963, upozorňuje NASA.

Je to způsobeno tím, že Země a Jupiter neobíhají kolem Slunce po dokonalých kruzích –během roku se míjejí v různých vzdálenostech. Nejbližší přiblížení Jupiteru k Zemi se přitom zřídkakdy shoduje s opozicí. Letošní výhledy proto budou mimořádné.

Obdobně jasný a velký, patrně ještě o trochu větší, bude Jupiter až při svém přiblížení za 107 let, v roce 2309.

Na vrcholu nynějšího přiblížení, v pondělí v deset večer SELČ, bude Jupiter od Země vzdálen pouhých 591 milionů kilometrů, což je přibližně stejná vzdálenost jako v roce 1963. V nejvzdálenějším bodě přitom plynného obra od naší planety dělí 965 milionů kilometrů.

Kobelski doporučuje k pozorování větší dalekohled, čtyřpalcový, anebo raději ještě větší, abyste viděli také  oblačné pásy a Jupiterovu Velkou rudou skvrnu, největší bouři ve sluneční soustavě o velikosti Země, která na planetě zuří už stovky let. Viditelnost pásů a skvrny zlepší modrý nebo zelený filtr.

Pro pozorování si každopádně najděte místo bez světelného znečištění daleko od měst a veřejného osvětlení. A pokud vám mračna v noci na úterý výhled překazí, nevěšte hlavu. Obrovitá a osvětlená bude planeta ještě několik dnů po tomto datu.

Zdroje:

Nejnovější články