Klikací chemie dělá ‚zázraky‘. Trojici vědců vynesla Nobelovu cenu

5. 10. 2022 – 12:09 | Příroda | Nedd | Diskuze:

Klikací chemie dělá ‚zázraky‘. Trojici vědců vynesla Nobelovu cenu
Technologie buněčného mapování pomocí počítačového systému. | zdroj: Profimedia

Technologie, která zlepšuje účinnost léčiv a přispívá k cílenější léčbě rakoviny, stojí za letošní Nobelovou cenou za chemii.

Nobelovu cenu za chemii letos získali Američan Barry Sharpless, Dán Morten Meldal a Američanka Carolyn Bertozziová. Královská švédská akademie věd ocenila jejich zásluhy na vývoji funkční chemie, které je známa jako klikací chemie.

„Jejich klikací chemie dělá zázraky,“ upozorňuje Nobelův výbor na webové stránce, kde ji podrobně popisuje.

Tato technologie umožňuje snadno skládat bloky molekul a rychle je spojovat.

„Na počátku výzkumu byl Barry Sharpless. Na začátku 21. století vytvořil koncept jednoduché a spolehlivé chemie, která se vyznačovala rychlými reakcemi bez vedlejších produktů – klikací chemie,“ píše se na webu Nobelova výboru.

„Nato Sharpless a Morten Meldal nezávisle na sobě představili klenot klikací chemie – novou účinnou metodu spojování stavebních bloků molekul (CuAAC). Bertozziová poté posunula klikací chemii na novou úroveň, když ji aplikovala v živých organismech, začala ji používat k mapování buněk,“ vysvětlují akademici.

Technologie se nyní celosvětově používá k výzkumu buněk a ke sledování biologických jevů. Vědci s její pomocí vylepšili léčivé přípravky proti rakovině, které se testují v klinických studiích..

Narodí se nový Heyrovský?

Loni získali Nobelovu cenu za chemii Němec Benjamin List a Američan David MacMillan, kteří vyvinuli důmyslný nástroj pro konstrukci molekul, nový typ katalýzy.

V Nobelových cenách za chemii nalezneme také českou stopu. V roce 1959 dostal prestižní ocenění Čechoslovák Jaroslav Heyrovský za objev polarografie, metody založené na rtuťové kapkové elektrodě, která umožňuje rozpoznat složení i těch nejslabších roztoků.

profimedia-0210119692 Na snímku z 10.prosince 1959 jsou vítězové Nobelových cen: Zleva Jaroslav Heyrovský (chemie), Emilio Segre a Owen Chamberlain (fyzika), Salvatore Quasimodo (literatura), Arthur Kornberg a Severo Ochoa (fyziologie a lékařství). | zdroj: Profimedia

Týden Nobelových cen otevřely v pondělí ceny za fyziologii a lékařství. V úterý byla oznámena jména držitelů ceny za fyziku. Ve čtvrtek vyhlásí švédští akademici cenu za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se dozvíme jméno laureáta Nobelovy pamětní ceny za ekonomii, kterou uděluje Švédská národní banka a která nepatří mezi ocenění zmíněné ve vynálezcově závěti.

Nobelovy ceny budou tradičně předány 10. prosince, v den výročí úmrtí švédského vědce a zakladatele ocenění Alfreda Nobela. Jejich držitelé dostanou medaile, diplom a deset milionů švédských korun, což podle aktuálního kurzu odpovídá 25 milionům českých korun.

profimedia-0020986573 Prestižní ceny jsou udělovány na základě poslední vůle vynálezce dynamitu. | zdroj: Profimedia

Zdroje:

Nejnovější články