Kuřáky marihuany ohrožuje rakovina varlat

15. 12. 2019 – 20:41 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Kuřáky marihuany ohrožuje rakovina varlat
Chutná báječně, ale... | zdroj: Profimedia

Rozsáhlá studie spojuje kouření marihuany s rakovinou varlat. Nejrizikovější je podle ní droga v době dospívání.

Pro kuřáky marihuany máme dvě zprávy – jednu špatnou, druhou dobrou, přesněji lepší. Obě jsou výsledkem studie vědců z Memorial Sloan Kettering Cancer Center a byly publikovány v časopise JAMA Network Open.

Dobrá zpráva, špatná zpráva

Drazí 'huliči trávy', začněme špatnou zprávou: Zmíněná studie, která je systematickým průzkumem trendů z 25 studií a datových souborů z posledních 50 let, spojuje marihuanu se zvýšeným rizikem rakoviny varlat.

Riziko rakoviny stoupá u kuřáka marihuany až o 36 procent.

A teď ta lepší zpráva: Tohle číslo platí jen pro těžké 'huliče' – takové, kteří si dopřávají několik jointů denně po dobu nejméně deseti let.

Číslovka 36 přitom neznamená, že jeden ze tří kuřáků bude mít automaticky rakovinu varlat, ale že stávající riziko rakoviny vzroste víc než o třetinu.

zdroj: YouTube

Vědci nicméně podotýkají, že budou muset provést specifičtější výzkum, než budou moci definitivně odhalit komplikované zdravotní důsledky pramenící z kouření marihuany.

"Faktem je, že toho mnoho o dopadu intenzivního kouření marihuany v mladém věku nevíme," říká Deborah Korensteinová, výzkumnice z Memorial Sloan Kettering Cancer Center .

Potence v nebezpečí

Tým amerických epidemiologů, vedený Janet Dalingovou z Fred Hutchinson Cancer Research Center v Seattlu, před lety dokončil výzkum, který zjistil proč může kouření marihuany rakovinu varlat vyvolat.

Varlata jsou společně s mozkem vybavena bílkovinnými molekulami, které na sebe vážou aktivní látku z marihuany – tetrahydrokanabinol.

Tetrahydrokanabinol může vytlačit ochranné látky, které varlata produkují, ale ochrannou funkci těchto látek už neplní. A tak jsou varlata vystavena nebezpečí nádorového bujení.

Podle této studie je kouření drogy nejvíce nebezpečné v pubertě. To, zda se negativní účinky projeví, totiž může souviset i s hormonálními změnami v dospívání.

V dospělosti může mít droga na varlata také závažný vliv. Marihuana snižuje produkci mužského pohlavního hormonu testosteronu, a tak přispívá k impotenci. Navíc může narušit tvorbu spermií.

Marihuana může pomáhat, ale…

Zmíněné výzkumy nicméně nic nemění na tom, že marihuana má mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. Je například používána jako lék pro úlevu při symptomech provázejících AIDS, rakovinu, artritidu, epilepsii, roztroušenou sklerózu. Rovněž potlačuje úzkosti a svalové křeče.

Kouř z marihuany však obsahuje vyšší koncentrace rakovinotvorných benzantracenů a benzpyrenů. Kuřák konopí oproti kuřákovi cigaret vdechuje třikrát více dehtu. A mezi méně známé nebezpečí patří zvýšené riziko infarktu. Po vykouření marihuanové cigarety stoupá dokonce čtyřnásobně.

Zdroj: Futurism.

profimedia-0262405835marihuanacouple Joint ve dvou chutná líp | zdroj: Profimedia


Nejnovější články