Laboratoř v Brně objevila dosud neznámou mutaci koronaviru

28. 3. 2021 – 20:58 | Příroda | Nedd | Diskuze:

Laboratoř v Brně objevila dosud neznámou mutaci koronaviru
zdroj: Profimedia

Koronavirus mutuje, mění svůj povrchový protein, snaží se unikat protilátkám, které lidé během roku posbírali, a také imunitě, kterou jim dodávají vakcíny. Jeden z takových pokusů zaznamenali v Brně.

Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon při sekvenování vzorků pacientů s covidem-19 objevila dosud nepopsanou variantu koronaviru.

Ředitel laboratoře Omar Šerý však na twitteru ujistil, že tato zmutovaná varianta by neměla ovlivňovat vazbu protilátek ani buněčných receptorů, a tedy snižovat účinnost vakcín. 

Mutace byla zaznamenána u spike proteinu. Je to charakteristický protein vyskytující se na povrchu viru SARS-CoV-2. Právě proti němu jsou namířeny současné vakcíny.

Elisabeth Pharmacon působí na českém a zahraničním trhu především jako výrobce diagnostických zdravotnických prostředků a jako dovozce, vývozce a distributor laboratorního materiálu a vybavení. S příchodem epidemie se zaměřila na koronavirus. Vyvinula například testovací sadu, která odhalí nejen to, zda je testovaný nakažený koronavirem, ale také to, zda jde o britskou nebo jihoafrickou mutaci.

Na konci února odhalila laboratoř Elisabeth Pharmacon šíření jihoafrické varianty koronaviru v jedné z brněnských školek. V Česku se však v poslední době šíří zejména britská varianta, která je infekčnější a vyvolává covid s prudším průběhem.

Mutace, kterými se viry stávají většinou infekčnější, nemusí zvyšovat jejich nebezpečnost, ačkoli to nelze vyloučit. Časem a mutacemi se zpravidla nebezpečnost virů naopak snižuje.

Paul Tambyah, uznávaný singapurský expert na infekční choroby, k mutacím virů říká: „Mutace, kterými se proměňují vlastnosti viru, jsou přirozené a mohou být i rychlé. V zájmu viru přitom je, aby nakazil co nejvíce lidí, ale nezabíjel je. Virus je závislý na svém hostiteli, na výživě a ochraně. Nechce zabít svůj domov a svůj zdroj energie.“

Na výzkumu mutací viru Sars-CoV-2 pracují vědci už od prosince minulého roku, kdy byl virus poprvé analyzován v čínském Wu-chanu. Sledování mutací, které vznikají při replikaci viru, je důležité mimo jiné pro to, že pomocí těchto změn je možné stopovat, kudy a v jakém časovém období se virus šířil.

Zdroje:
ČTK, Nedd

Nejnovější články