Musk vzkazuje Putinovi: Satelity dokážeme vypouštět rychleji, než je zvládnete sestřelovat

29. 3. 2022 – 23:58 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Musk vzkazuje Putinovi: Satelity dokážeme vypouštět rychleji, než je zvládnete sestřelovat
Start rakety Falcon 9 z Kennedyho vesmírného centra na Floridě se 49 satelity Starlink. | zdroj: Profimedia

Satelitního systému Starlink, který pomáhá obráncům Ukrajiny, se nezbavíte, upozornil Elon Musk ruské agresory. V rozhovoru pro server Business Insider připomněl, že na nebi jsou téměř dva tisíce satelitů Starlink a zdůraznil, že může rychle vypustit další.

Technologický vizionář a zakladatel společností SpaceX je významnou figurou války na Ukrajině. Na žádost ukrajinského vicepremiéra Mykhaila Fedorova tam aktivoval služby svého ‚mezihvězdného internetu‘ Starlink a do země zdarma poslal kamiony plné terminálů.

profimedia-0626897820 Na Starlink jste krátcí, upozorňuje Musk Rusy. | zdroj: Profimedia

Satelitní Starlink udržuje ukrajinská města v oblastech s poškozenou komunikační infrastrukturu připojená k internetu, protože na ní není závislý. Využívají ho ukrajinští záchranáři a například i jednotka Aerorozvidka, která s pomocí satelitního systému vyhledává cíle pro útočné drony.

„Myslím, že mohu být nápomocný v konfliktech.“                                       Elon Musk

Elon Musk pro Ukrajince dokonce nechal upravit software tak, aby bylo možné terminály napájet z běžné automobilové dvanáctivoltové zásuvky.

profimedia-0549906230 Obrázek sestavy satelitů Starlink na oběžné dráze. | zdroj: Profimedia

V reakci na otázku, zda se neobává ruských útoků na satelity Starlink, Musk připomněl, že Rusko před invazí na Ukrajinu testovalo střelu, která zničila jednu z vysloužilých ruských družic.

„Úlomky dokonce ohrozily vesmírnou stanici, kde pracují ruští kosmonauti. Proč to tedy udělali? Byl to signál chystané invaze, výmluvná zpráva před útokem na Ukrajinu,“ pravil Musk.

Starlinku na Ukrajině se však Rusové tak snadno nezbaví. Musk v rozhovoru vysvětlil proč.

„Nahoře jsou dvě tisícovky satelitů (Starlink). To znamená, že by museli vystřelit mnoho protisatelitních střel,“ upozornil a poznamenal: „Věřím, že jsme schopni (SpaceX) vypouštět satelity rychleji, než oni dokážou odpalovat protisatelitní střely. Doufám ale, že to nebudeme muset testovat.“

O tom, co ho přimělo pomáhat Ukrajincům, Elon Musk řekl: „Myslím, že mohu být nápomocný v konfliktech. Dělám vše, co si myslím, že je dobré pro to, abych mohl lidstvu pomoci vytvořit dobrou budoucnost.“

Zdroje:

Nejnovější články