Nadějný okamžik pro lidstvo: Sonda dokázala změnit dráhu vesmírné skály!

11. 10. 2022 – 21:45 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Nadějný okamžik pro lidstvo: Sonda dokázala změnit dráhu vesmírné skály!
Snímek asteroidu Dimorphos pořízený 285 hodin po nárazu sondy z Hubbleova vesmírného teleskopu. | zdroj: NASA

Lidstvo vyzkoušelo technologii, kterou může odvrátit asteroid mířící na Zemi. Výsledek předčil očekávání. Poprvé se podařilo změnit dráhu vesmírného objektu.

Apokalyptické srážky asteroidů se Zemí už neřeší jen filmaři v Hollywoodu, například v katastrofických snímcích Armageddon nebo Drtivý dopad. Zabývají se jimi vědci a vesmírné agentury.

Lepší, než jsme čekali

Americká NASA před dvěma týdny provedla historicky první test vesmírné obrany. V úterý oznámila, že byl úspěšný. Sonda DART dokázala vychýlit z dráhy asteroid Dimorphos.

Sonda ho svým nárazem vytlačila na kratší oběžnou dráhu kolem asteroidu Didymos, který Dimorphos ve vzdálenosti 11 milionů kilometrů od Země obíhá jako jeho měsíc.

Doba oběhu kolem planetky se po nárazu ze 27. září zkrátila o 32 minut, informuje na svém webu NASA.

Na analýze fotometrických dat po nárazu se podíleli čeští vědci vedení astronomem Petrem Pravcem z observatoře v Ondřejově, kteří v roce 2003 Dimorphos objevili. Dvojplanetka Dimorphos a Didymos pro Zemi nepředstavovaly hrozbu, NASA ji však vyhodnotila jako ideální testovací objekt.

„Bylo by ohromným úspěchem, kdyby se podařilo zkrátit dobu oběhu o deset minut. Podařilo se to ale o dvaatřicet. To je skvělý moment pro planetární obranu i celé lidstvo. DART je výsledkem mezinárodních snah a je odpovědností nás všech bránit naši planetu, jedinou, kterou máme,“ řekl při představení výsledků mise ředitel NASA Bill Nelson.

Dimorphos kolem své planetky před nárazem sondy o rychlosti přes 24 500 kilometrů za hodinu obíhal jednou za 11 hodin a 55 minut.

profimedia-0726432211 Ilustrace sondy-projektilu z mise DART útočící na měsíc Dimorphos. | zdroj: Profimedia

Experti v uplynulých dvou týdnech díky pozorování teleskopy a následnou analýzou dat potvrdili, že doba oběhu je nyní 11 hodin a 23 minut. Pouhou pohybovou (kinetickou) energií bez jakékoli výbušniny se tedy podařilo výrazně změnit trajektorii planetky.

Jaderná munice jako poslední možnost

Detailně má důsledky dopadu sondy-projektilu prozkoumat v roce 2027 mise HERA, kterou k planetce vyšle Evropská vesmírná agentura ESA. Mateřská sonda vypustí k Dimorphosu dva satelity a přistávací modul, které zaznamenají, jak ho náraz poškodil.

Ze všech měření by experti měli získat data pro plánování „kinetického impaktoru“ k odklonění nebezpečných těles, které mohou v budoucnosti naši planetu ohrožovat.

1341663-nasa_dart_231_orbit-original Schéma útoku na měsíc Dimorphos. | zdroj: Kredit-NASA/JPL-Caltech

Vychýlit asteroid z dráhy nárazem sondy však není jedinou strategií, kterou je možné proti nebezpečným objektům z vesmíru použít. Asteroidy je také možné rozmetat jadernou municí – tak jako v kasovním trháku Armageddon s Brucem Willisem.

Vědci z Národní laboratoře Lawrence Livermora tuto možnost ověřovali pomocí sofistikovaných matematických modelů a simulací. Jejich studie, publikovaná v odborném žurnálu Acta Astronautica, naznačuje, že jaderný útok je při ochraně před asteroidy účinný.

Experti ale radí, aby se s ním počítalo jen jako s „poslední linií obrany“, kdy jsou nebezpečná vesmírná tělesa blízko Zemi a kdy do nárazu zbývá rok či míň. Přednost dávají odklonu asteroidu z jeho dráhy kinetickou energií. V takovém případě na Zemi nedopadají žádné části zničeného tělesa.

profimedia-0379561936 Armageddon. Scénář z tohoto hollywoodského trháku je poslední linií obrany před nebezpečnými asteroidy. | zdroj: Profimedia

Žijeme ve šťastném období, ale...

Asteroidy a komety už Zemi neohrožují tak jako v období před čtyřmi miliardami let, kdy ji doslova bombardovaly. Svědčí o tom obrysy kráterů, kterými je planeta poseta. Dnes už vesmír není tak divoký.

Naše civilizace žije ve šťastném období, během něhož žádné velké vesmírné těleso na Zemi nedopadlo. Žádné štěstí však netrvá věčně. Dopad ničivých asteroidů se nedá vyloučit.

Jako důkaz může sloužit gigantický asteroid (anebo kometa) Chicxulub, který před 66 miliony let dopadl do oblasti dnešního poloostrova Yucatán v Mexickém zálivu. Jeho důsledkem byla změna klimatu a hromadné vymírání druhů, zejména nelétajících dinosaurů.

Chystá se vesmírná hlídka

Předpokladem pro úspěšnou obranu před asteroidy je však včas nebezpečné objekty zpozorovat. Dosud se stává, že některé z asteroidů zahlédneme na posledních chvíli. Astronomové to vysvětlují tím, že planety přilétající od Slunce se optickými dalekohledy obtížně hledají, protože jsou temné.

NASA přiznává, že je schopna v nejlepším případě zachytit pouze devadesát procent asteroidů-zabijáků měst. Do této kategorie se řadí všechny planetky větší než 140 metrů. Za planetární zabijáky jsou pokládány dvoukilometrové a větší asteroidy.

Vesmírná agentura proto vyvíjí speciální vesmírný teleskop NEO Surveyor, který má tělesa přilétající ze směru naší hvězdy spolehlivě, a hlavně s dostatečným předstihem, identifikovat. Pokud příliv peněz z amerického Kongresu nevyschne, měl by být vypuštěn v roce 2026.

NEOCam_telescope_artist_concept,_NASA_JPL_Caltech Vesmírný teleskop NEO Surveyor, který má hlídat objekty ohrožující Zemi. | zdroj: Kredit-NASA/JPL-Caltech

Zdroje:

Nejnovější články