Nalezena mumie bájné královny Nefertiti? Odpověď dá analýza DNA

2. 10. 2022 – 21:37 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Nalezena mumie bájné královny Nefertiti? Odpověď dá analýza DNA
Ideál krásy. Busta královny Nefertiti vystavená ve Starém muzeu v Berlíně. | zdroj: Profimedia

Brzy může být potvrzen vzrušující objev mumifikovaných ostatků staroegyptské královny, jejíž jméno se stalo synonymem ženské krásy. Egyptský „Indiana Jones“ předpokládá, že je objevil a mluví o nálezu století.

Egyptolog Zahí Havás oznámil, že jedna z mumií, které právě studuje, patří Nefertiti. Vědec, kterému se říká egyptský Indiana Jones, je o tom přesvědčen.

„Jsem si jistý, že královninu mumii odhalím do měsíce nebo dvou," cituje egyptologa a bývalého ministra památek a starožitností Haváse magazín The Archeologist.

Pokud rozbor DNA potvrdí, že mumie patří manželce krále Achnatona a pozdější královně, ženě proslulé svou krásou, bude to podle něj objev století.

Nefertiti vládla Egyptu v letech 1370 až 1330 před naším letopočtem. Provdala se za faraona Achnatona a byla matkou Tutanchamona, známého jako král Tut.

Někteří egyptologové se domnívají, že královna Nefertiti vládla po smrti svého manžela. Havás je jedním z nich.

„Máme DNA z mumií z 18. dynastie, od Achnatona po Amenhotepa II. nebo III. a jsou tady dvě nepojmenované mumie označené KV21a a b. V hrobce se nachází také mumie desetiletého chlapce. V říjnu budeme moci oznámit nález mumie Ankhesenamuny, Tutanchamonovy manželky, a její nevlastní matky Nefertiti,“ tvrdí sebejistě Havás.

„Jsem si jistý, že odhalíme, která ze dvou nepojmenovaných mumií by mohla být Nefertiti,“ upozorňuje badatel, který má přezdívku egyptský Indiana Jones.

Havás to oznámil po průzkumu hrobky, který zahájil loni v prosinci na západním břehu Luxoru.

Nefertiti, celým jménem Neferneferuaten Nefertiti, žila mezi lety 1370 až 1330 před naším letopočtem. Provdala se za faraona Achnatona a patrně vládla po jeho smrti. Byla matkou Tutanchamona, známého také jako král Tut.

V Egyptě už byly objeveny mumifikované pozůstatky mnoha faraonů a důležitých postav starověkého Egypta, ale Nefertiti mezi nimi není.

Havás však připomíná, že některé velké nálezy jsou teprve před námi. „Našli jsme sotva třicet procent všeho, co je pod zemí. Moderní Egypt je postaven na starověkém. A proto je dědictví, které zůstává skryté, nesmírné,“ říká egyptský Indiana Jones.

profimedia-0040305613 tut Pohřební maska Tutanchamona, syna Nefertiti. Je vyrobena z masivního zlata a vykládaná polodrahokamy. | zdroj: Profimedia

Zdroje:
The Archeologist

Nejnovější články