Napadá vás, jak zařídit lidem život na Marsu? Pošlete to do NASA

- Vesmír autor: art

Pokud máte nějaký nápad, jak zajistit pobyt stálé lidské mise na Marsu, měli byste se o něj podělit s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA). Američané totiž vyzývají veřejnost, aby jim pomohli vymyslet, jak to udělat, aby lidé mohli trvale obývat rudou planetu. 

Život na Marsu by už relativně brzy mohl vystoupit z kategorie sci-fi a stát se realitou. Ilustrační snímek

Život na Marsu by už relativně brzy mohl vystoupit z kategorie sci-fi a stát se realitou. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Nápady se mohou týkat různých prvků realizace programu nezbytných pro zřízení stálé stanice na Marsu. Jde například o obydlí, vodu, dýchatelné ovzduší, cvičení, zdravotnické věci nebo sociální interakce. NASA ale zájemce povzbuzuje, aby se tímto výčtem neomezovali a k úkolu přistupovali co nejnápaditěji.

Agentura účastníky také nabádá k co nejpodrobnějšímu popsání svých návrhů na vybudování a fungování obytného systému na povrchu Marsu. Mělo by jít o řešení technicky dosažitelná, ekonomicky udržitelná a co nejméně závislá na podpoře ze Země.

Zájem o takové inovativní řešení mise na Mars, které nebude závislé na zdrojích ze Země, vyplývá z omezené kapacity kosmických lodí a z velkého časového intervalu, minimálně 500 dní, mezi možnými zásobovacími lety.

NASA počítá s tím, že nejzdařilejší návrhy ocení. Má na to vyčleněno 15 tisíc dolarů (přes 360 tisíc korun).

Americký vesmírný úřad už přípravu k lidské výpravě na Mars zahájil. Planetu zkoumají jeho robotická vozítka na povrchu i sondy z oběžné dráhy. Na Mezinárodní vesmírné stanici se testují různé systémy případně využitelné k takové misi a zkoumá se vliv dlouhodobého cestování vesmírem na lidský organismus.

NASA rovněž vyvíjí a testuje novou generaci nosných raket Space Launch System a pilotovaných kosmických lodí Orion.

Tagy: NASA mise na Mars dobývání vesmíru kolonizace vesmíru

Zdroje: ČTK