'Nesmrtelná mechová prasátka'. Želvušky přežily desítky let v mrazáku

- Příroda autor: red

Želvušky patří mezi vůbec nejodolnější organismy na Zemi. Mikroskopičtí tvorové, kterým se přezdívá 'mechová prasátka', si připisují na konto další rekord. Dokázali přežít ve zmrazeném stavu celých 30 let. 

Neskutečná odolnost želvušek fascinuje vědce

Neskutečná odolnost želvušek fascinuje vědce,zdroj: Profimedia.cz

Japonští vědci nedávno rozmrazili vzorek mechu, jenž byl odebrán v Antarktidě v roce 1983 a od té doby skladován při teplotě minus 20 stupňů Celsia. Dvě želvušky ve vzorku se probudily k životu, a jedna z nich se pak dokonce úspěšně rozmnožila.

Želvušky jsou svou nesmírnou odolností známé. Odborníci už dříve dobře popsali stav zvaný anabióza, do něhož želvušky upadají za nepříznivých podmínek a kdy dokážou prakticky zastavit svůj metabolismus. V tomto stavu zvládnou přežít nejen dlouhotrvající sucho, ale také extrémně nízké i vysoké teploty nebo vliv škodlivého záření. Nejdelší zaznamenané přežití želvušky ve zmrazeném stavu dosud bylo devět let - dva exempláře rozmrazené v japonském Národním institutu polárního výzkumu ale tuto dosavadní hranici třikrát překročily.

Vědci pojmenovali dvě želvušky kódovými jmény SB-1 a SB-2 a pozorovali, zda se po rozmrazení vrátí k životu. Obě se začaly po nějaké době pohybovat a přijímat potravu. Jedna nicméně po 20 dnech uhynula. Druhá se ale začala rozmnožovat: nakladla 19 vajíček, ze 14 z nich se úspěšně vylíhly nové organizmy.

Na celém světě žije asi 400 druhů želvušek, z toho asi 110 druhů se vyskytuje i v Česku.

Tagy: zvířata a příroda věda a poznání

Zdroje: ČTK