Objevitelé viru žloutenky C získali nobelovku za lékařství

5. 10. 2020 – 12:55 | Příroda | ave | Diskuze:

Objevitelé viru žloutenky C získali nobelovku za lékařství
Držitelé Nobelovy ceny za lékařství pro rok 2020. | zdroj: Profimedia

V roce, kdy světem otřásá pandemie koronaviru, putují první z Nobelových cen virologům.

Američané Harvey J. Alter a Charles M. Rice a Brit Michael Houghton jsou letošními držiteli Nobelovy ceny za lékařství. Jejich jména oznámil v pondělí švédský Karolínský institut.

Prestižní cenu tito virologové dostali za popis hepatitidy (žloutenky) typu C, jejího virového původu a vývoje léčebných postupů proti nemoci.

Vědci pracovali na výzkumu onemocnění nezávisle na sobě. Jejich objevy v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století však na sebe navazovaly. Alter virus objevil, Houghton ho dokázal naklonovat a Rice nalezl aktivní klon viru.

Tichá nákaza

"Objevy Harveye J. Altera, Michaela Houghtona a Charlese M. Rice přispěly k identifikaci nového viru, viru hepatitidy C," píše se v prohlášení Karolínského institutu.

Žloutenka typu C je infekční zánětlivé onemocnění jater. Celosvětově je jí nakaženo asi 170 milionů lidí, více než tři čtvrtiny z nich o tom ale nevědí. Chronická nákaza většinou nemá příznaky, časem se však může vyvinout v jaterní cirhózu, nebo dokonce v rakovinu jater.

Virus, který žloutenku způsobuje, se přenáší krví nebo pohlavním stykem. Nákaza je nejčastěji zjištěna náhodnou, při vyšetření krve z jiného důvodu nebo cíleným vyhledáváním jedinců s rizikem infekce na základě znalosti rizikových faktorů přenosu. 

Díky oceněným vědcům byly vyvinuty citlivé krevní testy, které žloutenku typu C rozeznají a účinná antivirotika.

Objev viru hepatitidy následuje po identifikaci virů hepatitidy A a B. "Ocenění vědci odhalili příčinu zbývajících případů chronické hepatitidy, což umožnilo vyvinout krevní testy a léky, které zachránily miliony životů," upozorňuje zpráva Karolínského institutu.

Držitelé ceny dostanou medaile, diplom a deset milionů švédských korun, což podle aktuálního kurzu odpovídá 26 milionům českých korun.

Virtuální tečka za cenami

Nobelovy ceny za lékařství otevřely týden Nobelových cen. V úterý vyhlásí Karolínský institut cenu za fyziku, ve středu za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se dozvíme jméno laureáta Nobelovy pamětní ceny za ekonomii, kterou uděluje Švédská národní banka a která nepatří mezi ocenění zmíněné ve vynálezcově závěti.

Ceny se budou tradičně předávat 10. prosince, v den výročí úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Letos pro pandemii koronaviru se ho držitelé cen nezúčastní přímo, připojí se virtuálně.

Zdroje:
www.nobelprize.org, ikem.cz

Nejnovější články