Objeven asteroid – zabiják planet. Monstrum se skrývalo v záři Slunce

1. 11. 2022 – 17:45 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Objeven asteroid – zabiják planet. Monstrum se skrývalo v záři Slunce
Asteroid zalitý slunečními paprsky. | zdroj: Profimedia

Astronomové objevili tři nové asteroidy blízké Zemi. Je mezi nimi monstrum, které by mohlo být nebezpečné Zemi.

Dostal katalogové jméno 2022 AP7 a astronomové ho pokládají za největší z „potenciálně nebezpečných objektů“ objevených během posledních osmi let. Tento asteroid měří v průměru 1,5 kilometru a obíhá po trajektorii, která ho jednou může přivést blízko k Zemi, píší astrovědci ve studii zveřejněné v magazínu The Astronomical Journal.

Objev v šeru 

Za potenciálně nebezpečné objekty jsou označovány vesmírné horniny v blízkosti Země – asteroidy a komety, jejichž oběžné dráhy se přibližují k naší planetě a jejichž velikost by při nárazu způsobila značné škody. Objekty nad 140 metrů se nazývají zabijáky měst. Tělesa, jejichž rozměry přesahují kilometr, jsou považována za „zabijáky planet“. 

Asteroid 2022 AP7 vystopovali astronomové pomocí kamery Dark Energy (DECam) namontované na čtyřmetrovém dalekohledu Víctora M. Blanka v Chile.

„Náš průzkum s DECam patří mezi nejcitlivější vyhledávání objektů na oběžné dráze Země a v blízkosti oběžné dráhy Venuše. Je to pro nás jedinečná příležitost pochopit, jaké typy objektů se skrývají ve vnitřní sluneční soustavě,“ cituje časopis Science Alert Scotta S. Shepparda, astronoma z Carnegieho institutu pro vědu, který se na pozorování objektů a jejich analýze podílel.

Nalézt asteroidy v oblasti, kde astronomové 2022 AP7 vypátrali, je náročné. Slunce tam dalekohledy oslepuje. Pozorování je proto možné jen v krátkém desetiminutovém okně po jeho západu Slunce a před jeho východem.

Vychýlit, rozbít nebo odpálit?

Američané teď staví citlivý infračervený teleskop NEO Surveyor, který má výrazně zvýšit šance na včasnou identifikaci velkých a nebezpečných objektů, zejména těch, které přilétají směrem od Slunce. Pokud půjde vše podle plánu a příliv peněz z amerického Kongresu nevyschne, bude spuštěn v roce 2025.

Zjistit včas nebezpečné objekty je předpokladem pro to, abychom je byli schopni zničit. Dá se k tomu využít kinetická energie vesmírné lodi, která těleso nárazem vychýlí z jeho trajektorie, jak se to nedávno podařilo misi DART. Je také možné odpálit nálož, která objekt roztříští na malé kusy.

Na asteroid se rovněž dá zaměřit laserový paprsek z vesmíru a odpařit z něj horninu tak, aby změnil dráhu. A poslední linií obrany mohou být vesmírná plavidla naložená jadernou municí a nasměrovaná na asteroid, což je scénář známý z kasovního trháku Armageddon.

Malé asteroidy, zaznamenané v posledních letech před kolizí s atmosférou, jsou každopádně dobrým znamením. Signalizují, že se zlepšují schopnosti naší planetární hlídky. Dávají naději na to, že jednou budeme schopni spolehlivě a včas detekovat větší vesmírné objekty, které mohou ohrožovat celá města, nebo dokonce naši civilizaci.

1394996-dangerous-asteroid-approaching-earth-original Hypotetický asteroid blížící se k Zemi. | zdroj: kredit-ESA

Zdroje:
Science Alert, The Astronomical Journal

Nejnovější články