Objevena záhadná cesta na dně oceánu. Vede snad do Atlantidy?

17. 5. 2022 – 23:50 | Příroda | Pavel Jégl | Diskuze:

Objevena záhadná cesta na dně oceánu. Vede snad do Atlantidy?
Záhadná cesta ze žlutých cihel na dně oceánu. | zdroj: Wikimedia Commons-volné dílo

Dna oceánů jsou méně probádaná než povrch Měsíce nebo Marsu. Je to pro nás neznámá krajina zvrásněná tektonickými zlomy a provrtaná podmořskými vulkány. Expedice u Havaje teď narazila na dlážděné místo, které se nachází hluboko pod oceánskou hladinou.

Expedice z Ocean Exploration Trust poblíž hlubinného hřebenu Liliʻuokalani v Pacifiku zpozorovala v kilometrové hloubce podivné dno, které vypadalo jako silnice dlážděná žlutými cihlami. Objevila je robotická ponorka.

Výzkumníci, jejichž cílem je zkoumat dosud nezmapovanou oblast Liliʻuokalani Ridge Seamounts, která se nachází severně od Havajských ostrovů, záběry na žlutou cestu zveřejnili na svém webu.

Video zachytilo chvíli, kdy výzkumníci zpozorovali žluté „cihly“.

„Je to cesta do Atlantidy,“ vtipkuje jeden z výzkumníků s odkazem na legendární kontinent, na kterém měla sídlit vysoce vyvinutá civilizace, která se potopila během přírodní katastrofy.

„Žlutá cihlová cesta?“ žasne další v narážce na cestu do Smaragdového města, kde žije všemocný Čaroděj ze země Oz.

„To je bizarní,“ praví jiný člen expedice a čtvrtý dodává: „Děláš si legraci? To je šílené!“

Výzkumníci plující na lodi EV Nautilus na webu expedice poté vysvětlují, že ve videu samozřejmě není dlážděná cesta do bájné Atlantidy ani do Smaragového města. Je v něm sopečná hornina – hyaloklastit, vzniklá usazením kusů vulkanického skla při podmořské erupci. Tato hornina se v oblasti, kterou vidíte ve videuzlomila způsobem nápadně připomínajícím dlažbu.

„Unikátní devadesátistupňové zlomeniny patrně souvisí s tepelným stresem z více erupcí na okraji sopky,“ píší vědci na svém webu. Jejich expedici s videi zachycujícími úchvatný podmořský svět můžete sledovat (i ve streamu) na webu Nautilus Live, na TwitteruFacebooku nebo na Instagramu.

Zdroje:
Ocean Exploration Trust, Nautilus Live

Nejnovější články