Pluto má ledovou planinu ve tvaru srdce. NASA odhalila další snímky

VIDEO - Vesmír autor: roj

Kromě vysokých hor jsou na povrchu planety Pluto i obrovské ledové pláně. Ukázaly to další unikátní snímky Pluta, které sonda New Horizon poslala vědcům z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Pojďte se na ně podívat!

Velká ledová planina v oblasti Région Tombaugh ve tvaru srdce

Velká ledová planina v oblasti Région Tombaugh ve tvaru srdce,zdroj: NASA

Mezi nově odhalenými poznatky je velká ledová planina v oblasti Région Tombaugh, jak vědci nazvali tuto rozlehlou zónu ve tvaru srdce. "Objevení na Plutu této dost mladé pláně překonává naše veškerá očekávání. Nejsou vidět krátery po nějakých nedávných dopadech asteroidů, takže tato zóna je dost mladá, méně než 100 milionů let. Pravděpodobně se ještě stále tvaruje geologickým procesem," řekl v pátek podle vědec NASA Jeffrey Moore.

Snímky Pluta ze sondy New Horizon

Velká ledová planina v oblasti Région Tombaugh ve tvaru srdce,zdroj:NASA

Vědci už ve středu pomocí prvních snímků s překvapením konstatovali, že Pluto a jeho měsíce zřejmě nejsou mrtvé planety, jak se předpokládalo, ale že jejich povrch je relativně mladý a aktivní. První snímky zachytily hory vysoké 3300 metrů, nečekaně ostrý záběr měsíce Charon odhalil velké kaňony.

Snímky Pluta ze sondy New Horizon

Detailnější pohled na Charon,zdroj:NASA

Sonda New Horizons se v úterý k Plutu přiblížila na nejbližší vzdálenost 12 400 kilometrů. Stala se prvním pozemským aparátem, který trpasličí planetu navštívil za 4,5 miliardy let její existence.

Tagy: NASA zahraničí Pluto Vesmír New Horizons

Zdroje: ČTK