Proč máme po namočení vrásčité prsty?
14. 5. 2025 – 16:30 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Zajímalo vás někdy, proč jsou vaše prsty po namočení ve vodě tak vrásčité? Anebo, zda jsou tyto vrásčité vzory pokaždé stejné?
Když ponoříme ruce do vody a vytáhneme je, jsou naše prsty vrásčité. Voda totiž proniká otevřenými potními kanálky do naší kůže a v její vnější vrstvě snižuje koncentrace soli. Na tuto změnu stavu pokožky mozek upozorní nervová vlákna, což spustí automatické stahování cév.
Evoluční výhoda
Když se drobné kožní cévy smršťují, stáhnou s sebou dolů i povrch kůže. Dosud hladké prsty na rukách a nohách jsou drsnější a vrásčitější.
Tyto morfologické změny nejsou náhodou, jak už to tak v přírodě bývá. Dávají nám výhody ve vlhkých podmínkách. Dočasné drážky a hřebeny na kůži poskytují lepší přilnavost, což nám usnadňuje chůzi nebo úchop. Je tedy otázkou, proč nemáme tyto vrásky trvale, když zlepšují naše schopnosti.
Vědci si myslí, že hlavním důvodem může být snížená citlivost při této morfologické změně a větší náchylnost k poranění.
Vzory se opakují
Vědci Guy Gurman a Rachel Laytinová nechali tři dobrovolníky s prsty pod vodou po dobu 30 minut. Potvrdili, že vzory vrásek na kůži se po opětovném smočení s rozestupem čtyřiadvaceti hodin opakovaly.
Předchozí studie navíc zjistily, že když měl člověk poškozený středový nerv, tak k tomuto zvrásčení nedošlo.