Proč vědci dávají nově objeveným druhům úchylná jména

- Příroda autor: red

Když se podíváte do přírodovědných příruček na nově objevené druhy, najdete tam i chlupatou tarantuli Bumba lennoni pojmenovanou po Johnu Lennonovi. A nebude to jediný organismus s podivným výběrem jména. Co se honí vědcům hlavou, když se rozhodují, jak pojmenovat svůj objev?  

Vědci leckdy vybírají podivná jména pro nově objevené druhy. Ilustrační snímek

Vědci leckdy vybírají podivná jména pro nově objevené druhy. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Když biologové objeví novou rostlinu nebo druh živočicha po dlouhém období únavného bádání, čeká na ně odměna v podobě možnosti vybrat mu jméno - pokud dodrží vědecká pravidla.

Binominální nomenklatura, tedy dvouslovná soustava vědeckých jmen organismů, je duchovním dítkem švédského přírodovědce Carla Linného, který zavedl její důsledné používání. Tento systém vyžaduje přísný řád při pojmenovávání nových druhů - a zároveň ponechává překvapivý prostor pro tvůrčí svobodu.

První část latinského pojmenování, která se píše s velkým písmenem, určuje rod. Druhá část s malým počátečním písmenem upřesňuje druh. Krom toho ale neplatí žádná omezení pro vědce, který smí nově objevený druh pojmenovat.

V roce 2012 se tak ekvádorská tečkovaná žába dočkala jména podle britského prince Charlese - Hyloscirtus princecharlesi - a nový druh vážky se dočkal pojmenování Umma gumma, podle slavného alba kapely Pink Floyd.

Podobná pojmenování přitom mohou mít i jiný účel, než jen vzdát čest významné či oblíbené osobnosti. Valná většina nově objevených druhů není nijak zvlášť zajímavá a zpráva o nich se jen zřídkakdy dostane mimo odborné vědecké časopisy. Ovšem vyhynulý datel pojmenovaný Mandela či tarantule Lennon automaticky vzbudí podstatně víc pozornosti, poznamenává zpravodajský server Deutsche Welle.

Kdo se tedy také dočkal podobného zvěčnění v živočišné říši?

Boris Becker - podle tohoto tenisového esa je pojmenováno jedno z nejpomalejších zvířat na světě. V roce 1996 objevil mnichovský biolog Manfred Parth u filipínského pobřeží malý druh plže rodu bursa. A protože je tento biolog také nadšeným tenisovým fanouškem, bylo jasné, že mu nemůže dát jiné vědecké označení, než podle wimbledonské hvězdy. A malý mořský šneček proto nese jméno Bufonaria borisbeckeri.

John Lennon - jak už je výše zmíněno, po Lennonovi byl pojmenován nový druh tarantule, který objevil tým vědců - a milovníků Beatles - v brazilském deštném pralese, kde se od té doby prohání Bumba lennoni. Ovšem John Lennon už předtím propůjčil své jméno druhu vosy a vyhynulého členovce.

Ozzy Osbourne - V roce 2014 objevili vědci v brazilské Amazonii nový druh stromové žáby, která je mátla vydávanými zvuky, které se nejvíce ze všeho podobaly pískání netopýra. A protože o frontmanovi heavymetalové skupiny Black Sabbath se traduje, že jednou na pódiu ukousl hlavu netopýrovi, dostala žabka jméno Dendropsophus ozzyi.

Joe Strummer - mořská bioložka Shannon Johnsonová ráda poslouchá britskou punkovou skupinu The Clash. A na počest jejího zesnulého frontmana pojmenovala druh hlubokomořského šnečka Alviniconcha strummeri. Tento živočich žije v extrémních podmínkách v hloubce několika set metrů v blízkosti hydrotermálních pramenů, kde prý vede hodně nebezpečný "punkový" život.

Mark Knopfler - tento rockový dinosaurus získal v roce 2001 příhodného jmenovce. Američtí paleontologové objevili na Madagaskaru dosud neznámého masožravého dinosaura, kterého po nadaném kytaristovi pojmenovali Masiaksaurus knopfleri. A tvrdili přitom, že Knopflerova muzika je po celou dobu výzkumu držela nad vodou a poháněla k dalšímu bádání.

Tagy: zvířata a příroda věda a poznání

Zdroje: ČTK,Deutsche Welle