Sci-fi dovolená ve vesmíru do čtyř let. Startup má dechberoucí plán

30. 4. 2022 – 6:58 | Technologie | Nedd.cz | Diskuze:

Sci-fi dovolená ve vesmíru do čtyř let. Startup má dechberoucí plán
Futuristická orbitální stanice Pioneer. | zdroj: Profimedia

Vesmírná turistika je povyražením pro několik vyvolených. Vesmírné hotely v internetovém vyhledávači zatím nenajdete. Až se to změní, jedna z destinací se může jmenovat Pioneer.

Společnost Orbital Assembly se chystá do konce roku 2025 na oběžné dráze Země postavit stanici s umělou gravitací, která bude využívána jak pro výzkum, tak pro dovolenou.

Stanice Pioneer, kterou tento kalifornský startup představuje na svém webu, poskytne návštěvníkům komfortní prostředí s gravitací. Místo do zahrady nebo na moře se budou dívat na hvězdy a Zemi.

Společnost zveřejnila detaily plánovaného projektu a začala shánět investory.

Od von Brauna po Kubricka

Kruhová konstrukce pro 28 návštěvníků s pěti obytnými moduly vypadá jako kdyby vypadla z filmu Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea.

Vychází z koncepce konstruktéra Vernhera von Brauna, který tohle uspořádání navrhl už před 66 lety. Proto měl také hotel nést Braunovo jméno. Potom si ale lidé ve vedení projektu uvědomili, že by mohli leckterého investora odradit a přejmenovali ho.

(Von Bran proslul tím, že sestrojil raketu, která dopravila Američany na Měsíc. Před tím však byl hlavním konstruktérem nacistických raket.)

Kruhová struktura o průměru 60 metrů bude rotovat kolem svého středu takovou rychlostí, aby v obytných modulech vytvořila gravitaci podobnou povrchu Měsíce, která dosahuje šestiny zemské přitažlivosti.

profimedia-0594373040 Interiér jednoho z modulů stanice. | zdroj: Profimedia

Návštěvníci stanice se tak budou moci pohybovat při jídle nebo pití a před spaním se nebudou muset připoutat k posteli. Umělá gravitace je také způsob, jak zmírnit škodlivé zdravotní účinky beztíže či mikrogravitace na lidské tělo.

Jako roztočený kbelík vody

Tim Alatorre, vedoucí konstruktér Orbital Assembly, ke gravitaci na Pioneeru pravil: „Stanice se otáčí, odstředivá síla tlačí obsah ven k obvodu stanice, a tak se vytváří gravitace. Je to jako když roztočíte kbelík s vodou – voda zůstane na místě přitlačená ke dnu.“

Stanice má obíhat Zemi ve výšce 500 až 550 kilometrů, to je o 100 kilometrů výš než stanice ISS. Jeden oblet planety by měl trvat půldruhé hodiny.

„Projekt Pioneer je bezpečnou a spolehlivou stanicí, která bude vytvářet zisky z turistického i komerčního využití,“ cituje žurnál Gizmodo Rhondu Stevensonovou, výkonnou ředitelku Orbital Assembly.

Startup se chystá stavbu dokončit už v roce 2025. Zkušenosti s obdobnými projekty ale ukazují, že tohle datum bychom neměli brát příliš vážně.

Postavit takovou stanici je báječná myšlenka, avšak technicky a investičně náročná.

profimedia-0603449286 Projekt velkého vesmírného hotelu Voyager, který má následovat po Pioneer.u | zdroj: Profimedia

Stanice Pioneer je přitom jen jedním ze dvou návrhů komerčních vesmírných stanic, které společnost v současné době vyvíjí. První z nich je stanice Voyager oznámená již v roce 2021. Tento luxusní vesmírný komplex má pojmout 400 hostů najednou.

Jak se takový hotel na oběžné dráze má stavět, popisuje následující video.

Zdroje:
Gizmodo, Orbital Assembly

Nejnovější články