Sláva, nazdar výletu! Na oběžné dráze letí první turistická výprava

15. 9. 2021 – 17:06 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Sláva, nazdar výletu! Na oběžné dráze letí první turistická výprava
Počítačová kresba lodi Dragon s vyhlídkovou kopulí. | zdroj: Profimedia

Byl zahájen první vesmírný let svého druhu – první ryze turistická výprava na oběžnou dráhu. (Start jsme vysílali živě, teď můžete vidět jeho záznam.)

Na oběžnou dráhu z floridského mysu Canaveral odletěla ve středu dvě minuty po 20. hodině východoamerického času (čtvrtek 02:02 SELČ) loď Crew Dragon společnosti SpaceX se čtyřčlennou posádkou, ve které není žádný profesionální astronaut.

Úvodní fázi mise Inspiration4 jste mohli sledovat v přímém přenosu SpaceX. Teď se na ni můžete podívat ze záznamu. Vlastní start (zážeh motorů) začíná v čase 4:17:26.

Turisté se do vesmíru vydávali už v letech 2001 až 2009 na palubě ruských kosmických lodí. Avšak vždy letěli jen jako jednotlivci s profesionálními astronauty.

Skutečný vesmír, žádná ochutnávka

Nynější mise, na rozdíl od předchozích letů Blue Origin Jeffa Bezose a Virgin Galactic Richarda Bransona, je skutečným letem do vesmíru, nikoli jen několikaminutovým skokem na suborbitální dráhu.

Dragon s turisty vyletěl do výšky 575 kilometrů, což je o 175 kilometrů vyšší oběžná dráha než ta, po které letí vesmírná stanice ISS. Do takové výšky se naposled dostali astronauti při servisním letu k Hubbleově vesmírnému teleskopu v roce 2009.

Výletníci na této orbitě stráví tři dny. Crew Dragon s nimi poletí rychlostí přes 27 000 kilometrů za hodinu. Planetu tak obkrouží za necelých 96 minut.

Bude to vskutku zážitkový let. Loď Crew Dragon je vybavena velkou průhlednou kupolí na místě dokovacího portu určeného ke spojení s vesmírnou stanicí ISS, které tentokrát není v plánu letu.

Velitelem mise je Jared Isaacman, osmatřicetiletý miliardář, zakladatel společnosti Shift4 Payments, který letenku zaplatil za sebe i za další tři členy posádky, kterými jsou jednapadesátiletá geoložka a popularizátorka vědy Sian Proctorová, devětadvacetiletá asistentka lékaře Hayley Arceneauxová a dvaačtyřicetiletý datový inženýr Christopher Sembroski. Částka, kterou Isaacman uhradil, nebyla oznámena.

Všichni vesmírní turisté absolvovali výcvik v maketě vesmírné lodi v sídle SpaceX v kalifornském Hawthorne.

profimedia-0631978223 Posádka letu Inspiration4 - zleva nahoře po směru hodinových ručiček: Hayley Arceneauxová, Sian Proctorová, Chris Sembroski a Jared Isaacman. | zdroj: Profimedia

Let výletníků nebude mít jen rekreační charakter. Posádka bude na orbitě provádět vědecký výzkum zaměřený na lidské zdraví. Web mise Inspiration4 píše, že se bude týkat dopadů pobytu ve vesmíru na lidský organismus. Počítá se v něm s odběrem biologických vzorků, včetně krve.

Crew Dragon bude po celou dobu letu v režimu autopilota – bude řízena roboticky. V případě závady převezme „knipl“ Isaacman, který není má na stíhačkách nalétáno přes šest set hodin.

Ke hvězdám s příběhem

Jak je v Americe zvykem, má i tento let svůj silný příběh. Jeho hrdinkou je Hayley Arceneauxová, která v deseti letech překonala rakovinu kostí pomocí chemoterapie i protetické náhrady. Lékaři jí vyměnili koleno a do levé stehenní kosti vložili titanovou tyč. Dodnes kulhá a trpí občasnými bolestmi nohy, ale díky sponzorovi si plní sen letět do vesmíru.

Hayley léčili v nemocnici St. Jude’s Children’s Research. Tam se teď stará o děti, které mají leukémii.

Ve prospěch zmíněné nemocnice v tennesseeském městě Memphisu letěla na oběžnou dráhu NFT verze dosud nevydaného vystoupení kapely Kings of Leon s hitem Time in Disguise, která potom půjde do aukce, stejně jako hodinky Pilot’s Watch Chronograph, které budou mít během mise členové posádky.

„Hayley pošle celému světu zprávu o tom, že můžete čelit opravdu těžkým dobám a splnit si své sny,“ pravil velitel letu a sponzor posádky Isaacman.

Zdroje:
SpaceX, Inspiration4

Nejnovější články