Severní magnetický pól se stěhuje na Sibiř. Co se stane, až se Země přepóluje?
6. 12. 2023 – 23:50 | Příroda | Pavel Jégl | Diskuze:
![Severní magnetický pól se stěhuje na Sibiř. Co se stane, až se Země přepóluje?](https://im.tiscali.cz/nedd/2023/12/07/1575573-profimedia-0225552423-w-base_16x9.jpg.1152?1701913252.0)
Výměna pólů, která v budoucnu na naší planetě nastane, skrývá velké nejistoty. Není jasné, zda a nakolik ohrozí naše životy a technologie.
Magnetické pole Země nevidíme ani necítíme. Pro naše životy je však veledůležité. Vytváří nad nejsvrchnější částí atmosféry magnetickou bublinu – magnetosféru.
Magnetosféra nás chrání před slunečním větrem a kosmickým zářením, mění směr letu částic tak, že Zemi nezasáhnou. Magnetické pole ale není stálé, proměňuje se. A to vyvolává nejistotu.
Blíží se zvrat?
Severní magnetický pól se pohybuje. Co víc, jeho pohyb povážlivě zrychluje, upozorňuje v magazínu The Conversation Ofer Cohen, profesor fyziky na Massachusettské univerzitě v Lowellu.
Magnetické pole Země. Můžeme si ho představit jako obrovskou bublinu, která nás chrání před kosmickým zářením a nabitými částicemi, které bombardují planetu.
| zdroj:
Profimedia
Od prvního měření v roce 1831 se poloha severního magnetického pólu posunula o 965 kilometrů. Rychlost jeho migrace se od té doby zvýšila z 16 na 54 kilometrů za rok. Pól se stěhuje z Aljašky na Sibiř.
Příčinou jsou změny v zemském jádře, kterým dosud nerozumíme.
Cohen připouští, že zmíněné zrychlení může naznačovat blížící se velký zvrat – přepólování planety, tedy překlopení severního a jižního magnetického pólu.
O tom, jaké by mělo pro naši civilizaci následky, se zatím můžeme jen dohadovat.
Když se póly vymění…
Přepólování zažila Země ve svých dějinách mnohokrát. Lidstvo s ním však zkušenosti nemá. Poslední velká výměna pólů nastala před 780 000 lety, připomíná Cohen.
Jak to víme? Vědci to vyčetli z hornin, které obsahují železo. V nich nalezli „zkamenělé“ stopy magnetického pole. Když tyto stopy spojili se stářím hornin, zjistili, jak v té či oné době pole vypadalo.
Magnetické pole Země, které vzniká při pohybu horkého a tekutého železa a niklu uvnitř vnějšího jádra, se převrací jednou za 100 000 až 1 000 000 let. Toto rozmezí napovídá, že počátek překlopení severního a jižního magnetického pólu se blíží.
Může to naznačovat i snižující se intenzita pole. Za poslední dvě století poklesla o 15 procent.
Jak rychle se magnetické pole překlopí? „Z geologického hlediska se magnetické póly vymění rychle, z lidského pohledu však pomalu. Obvykle to trvá stovky i tisíce let,“ odpovídá Cohen. „Během této doby se mění orientace magnetosféry, což může značnou část Země vystavit kosmickému záření,“ varuje vědec.
Apokalypsa, nebo planá hrozba?
Kosmické záření se skládá zejména z rychlých protonů a jader hélia. Jejich účinky na lidský organismus se podobají účinkům radioaktivního záření. Částice snižují počet krvinek, vyvolávají poruchy krevních kapilár a vedou až k rozpadu tkaniva.
Nakolik může přepólování vymazat magnetický štít planety a nakolik může být nebezpečné pro život, však přesně nevíme. Fosilní záznamy nenaznačují, že by během něj živočichové masově vymírali, připomíná Cohen.
V určité době přepólování by se však pole vypnulo. Záření by tak mohlo rozbít ozonovou vrstvu a přinejmenším zvýšit výskyt mutací, rakoviny a dalších chorob spojených s poškozením DNA.
Ohroženy by byly také naše moderní technologie, upozorňuje Cohen. Trvale by mohly být poškozeny transformátory elektrických sítí, což by mělo za následek obrovské a rozsáhlé výpadky proudu. A škody by mohly vzniknout i na satelitech, na které se spoléháme při navigaci,
„Zatímco pohyb severního magnetického pólu, který sledujeme, není nic hrozného, samotné přepólování by mohlo mít skutečně velký dopad na zemské klima a naše moderní technologie,“ upozorňuje Cohen.
Předpovědět přepólování však vědci nedokážou.
„Neumíme s jistotou říct, kdy výměna pólů nastane. Zvládneme jen průběžně sledovat a mapovat pohyb magnetického severu Země,“ přiznává profesor Cohen.