Severní pól do roku 2050 zaplaví voda

2. 11. 2021 – 23:59 | Příroda | Pavel Jégl | Diskuze:

Severní pól do roku 2050 zaplaví voda
Tající Severní ledový oceán. Budoucí obraz severního pólu. | zdroj: Profimedia

Romantické snímky polárníků mířících na saních nebo lyžích k severní točně budou definitivně patřit do „roztáté“ historie. Severní pól se do poloviny století ocitne pod vodou. Polárníci se do oblasti budou plavit na lodích.

Rok, co rok se Arktida řídí stejným scénářem: V zimě za tuhých mrazů mořský led kolem severního pólu narůstá a rozšiřuje se. V létě zase taje a ustupuje. Samotná severní točna však zůstává pokryta ledem po celý rok.

Během tohoto rituálu se v posledních desítkách let letní ledová plocha nevrací k dřívějším rozměrům. Jednotlivé roky (jako ten letošní – viz video) se z toho trendu mohou vymykat, nic na něm však nemění.

Led přitom mizí tak výrazně, že Arktida o něj během léta přijde patrně do roku 2050. Vyplývá to z klimatických modelů, které jsou popsány na odborném webu Geophysical Research Letters.

Není cesty zpátky

Tento závěr je odvozen z počítačových predikcí, do kterých dodávali data polární geofyzici. Severní pól prostě do tří desítek let bude pod vodou (v kapalném skupenství), i kdybychom se na hlavu stavěli a bezuhlíkovou ekonomiku zavedli takřka okamžitě.

„I v případě, že bychom rychle a zásadním způsobem snížili emise v globálním měřítku, a tak udrželi oteplení pod dvěma stupni Celsia proti hodnotám z předindustriální epochy, arktický mořský led zmizí v létě (počátkem září) už do roku 2050," píše ve zprávě k výzkumu jeden z jeho autorů, polární geofyzik Dirk Notz z Hamburské Univerzity.

Vědecké kapacity z několika institucí ve výzkumu analyzovaly čtyři desítky klimatických modelů. Vývoj arktického mořského ledu přitom experti simulovali při nižších i vyšších hodnotách emisí skleníkových plynů, které přispívají k oteplování planety.

Co je podstatné – výzkum vycházel z objemu ledu, ne z jeho rozlohy. Při tomto způsobu výpočtu, který odpovídá realitě tání, dospěli vědci k rychlejšímu úbytku ledu než dřívější modely, které odhadovaly, že severní točna přijde o led ke konci století.

Lze předpokládat, že leckdo bude mít z Arktidy bez ledu radost. Třeba těžaři ropy a plynu, kteří získají přístup k novým ložiskům. Anebo majitelé nákladních lodí, kterým se otevřou nové a výrazně kratší severní cesty.

profimedia-0374133254 Kresba dokumentující polární výpravu skotského důstojníka Johna Rosse z roku 1818. Ross během ní lokalizoval severní magnetický pól. | zdroj: Profimedia

Vědci však ve zprávě upozorňují, že led je důležitou součástí arktického ekosystému. Mnohá zvířata, jako lední medvědi nebo tuleni, kteří z ledu útočí na kořist, bez něj přijdou o loviště.

Třikrát rychlejší oteplování

Co víc, oblast bez mořského ledu výrazně urychlí (a již urychluje) oteplování arktické oblasti. Bílý led odráží až osmdesát procent slunečních paprsků zpět do vesmíru. Tmavé moře jich zase téměř devadesát procent pohlcuje, a tím se planeta výrazně ohřívá.

Také proto se arktický region už nyní otepluje třikrát rychleji než zbytek Země.

Nejnovější články