Tajenka pro zdravý mozek: Opravdu křížovky dokážou oddálit úpadek mysli ve stáří?

13. 4. 2025 – 14:49 | Nedd | Miroslav Krajča | Diskuze:

Tajenka pro zdravý mozek: Opravdu křížovky dokážou oddálit úpadek mysli ve stáří?
duchodce lustici krizovky | zdroj: AI DALL-e

Vyplňování křížovek není jen zábava pro dlouhé zimní večery nebo způsob, jak zabít čas. Nová vědecká zjištění ukazují, že pravidelné luštění může posílit mozek, zlepšit paměť a dokonce oddálit nástup demence. Výzkum zveřejněný v National Geographic přináší důkazy, že mozek – stejně jako svaly – potřebuje trénink. A křížovka může být ideální „posilovna“.

Vyplňování křížovek už dávno není jen nostalgickou zábavou babiček a dědečků. Podle nových poznatků neurovědců může mít tento zdánlivě jednoduchý koníček pozoruhodné účinky na zdraví mozku – obzvláště u starších dospělých. Výzkumy naznačují, že lidé, kteří se věnují kognitivně náročným činnostem, jako je luštění křížovek, vykazují pomalejší úpadek mentálních schopností než ti, kteří tak nečiní.

Jedna z nejnovějších studií, publikovaná v odborném časopise NEJM Evidence, sledovala po dobu několika měsíců dvě skupiny seniorů: jedna skupina pravidelně řešila digitální křížovky, zatímco druhá hrála jiné mozkové tréninkové hry. Výsledky? Skupina s křížovkami si nejen udržela lepší kognitivní schopnosti, ale u některých jedinců došlo dokonce ke zlepšení krátkodobé paměti a pozornosti.

Zajímavé je, že efekt nebyl jen subjektivní, ale měřitelný. Pomocí standardizovaných testů kognitivních funkcí vědci zaznamenali statisticky významné rozdíly ve prospěch luštitelů křížovek. Zdá se tedy, že při hledání synonyma na pět písmen si mozek skutečně „protahuje“ klíčové oblasti odpovědné za paměť, jazyk i rozhodování.

„Křížovky nejsou jen hra se slovy,“ říká Dr. Davangere Devanand, psychiatr a jeden z autorů studie. „Aktivují složité mentální procesy, včetně porozumění, vyhledávání informací a logického myšlení. Je to velmi komplexní aktivita, která stimuluje různé části mozku najednou.“

To ale neznamená, že by křížovky byly jediným účinným nástrojem. Další výzkumy ukazují, že i jiné formy mentální stimulace – čtení, psaní, učení se novému jazyku nebo hraní na hudební nástroj – mají pozitivní vliv na zdraví mozku. Klíčem je pravidelnost a výzva: mozek se potřebuje potýkat s novými podněty, aby si udržel elasticitu a výkonnost.

V době, kdy roste počet případů Alzheimerovy choroby a jiných forem demence, je každé preventivní opatření cenné. A pokud může být jedním z nich i obyčejná křížovka z novin nebo mobilní aplikace, stojí za to ji začlenit do denní rutiny.

Studie má samozřejmě svá omezení – sledované období bylo poměrně krátké a výzkumný vzorek omezený. Nicméně výsledky jsou slibné a otevírají dveře dalším zkoumáním.

Ať už tedy křížovky řešíš u ranní kávy nebo před spaním, děláš tím něco dobrého nejen pro svou slovní zásobu, ale i pro dlouhodobé zdraví svého mozku. Jednoduše řečeno: kdo luští, nezakrní.

Zdroje:
The New England Journal of Medicine, National Geographic

Nejnovější články