Tapíři v ohrožení: Končí jako kořist i pochoutka na talíři

MAGAZÍN - Příroda autor: šar

O záchranu v přírodě dramaticky vymírajících tapírů se snaží v zoologické zahradě v Ticuantepe na východě Nikaraguy. Funguje tu reprodukční program, v jehož rámci odborníci přivedli na svět už třináct mláďat. 

Tapíři jsou při chuti. Některým z nich museli v zoo dokonce nasadit dietu, protože příliš ztloustli

Tapíři jsou při chuti. Některým z nich museli v zoo dokonce nasadit dietu, protože příliš ztloustli,zdroj: Profimedia.cz

Tato zavalitá tmavá zvířata s krátkým chobotem, která se narodila v uzavřeném prostoru několik kilometrů od sopky Masaya, denně spořádají devět kilogramů listí, ovoce a krmiva pro koně. Pravidelně se váží a dohlížejí na ně kamery.

Reprodukční program vede expert na volně žijící zvířata Eduardo Sacasa. "Živíme je tady moc dobře," usmívá se. A to do té míry, že tříletý samec Pamka, který má pro sebe velkou zalesněnou ohradu, musel začít dodržovat dietu, protože byl "velmi tlustý".

Pamka a jeho 12 druhů nevědí, že na ně mimo zahradu číhá nebezpečí. V Nikaragui žije už jen sotva 800 tapírů středoamerických, kteří patří k největším savcům střední Ameriky. Tapír středoamerický či také Bairdův je zanesen na seznam ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (UICN).

Je to rovněž nejvíce ohrožený lichokopytník v Nikaragui, protože zde stále více ubývá lesů a rozšiřuje se zemědělská půda. Tapíři se rovněž nelegálně loví a prodávají a ocitají se na jídelníčku místních obyvatel, říká Sacasa.

Tento mírumilovný a býložravý živočich se také často stává kořistí šelem, jako jsou jaguáři a pumy.

V zoologické zahradě v Ticuantepe se snaží tapíry rozmnožovat. Není to snadné, protože samice tapíra nosí mládě 14 měsíců a přivádí na svět v jednom vrhu jen jedno mládě. Gravidní jsou nyní tři samice: dvanáctiletá Rosita a devítiletá Pueblana.

Několik tapírů, Schtroumpf, Maya, Yoltic a Kiwi, bude brzy vypuštěno do volné přírody. To však není jednoduché. Je třeba se ujistit, že nebudou zahubeni, vysvětluje Eduardo Sacasa. Před třemi lety měl být vypuštěn na svobodu párek tapírů, ale operace byla zastavena, protože bezpečnostní podmínky byly shledány nedostačujícími.

Tapíři z pobřeží zmizeli 

Svobodu má brzy získat dvouletý sameček Tilba, neboť chovatelé soudí, že se díky svému mládí lépe přizpůsobí. Armáda ho přepraví vrtulníkem do rezervace na karibském pobřeží, která je po zemi obtížně přístupná. Tam chovatelé objevili samičku, s níž by mohl vytvořit párek.

Podle organizací na ochranu přírody je ve střední Americe ještě na tři tisíce tapírů Bairdových. Tento počet by v nadcházejících letech mohl klesnout o 80 procent, pokud se nic neučiní, varoval IUCN. Za poslední tři generace se populace tapírů snížila již o 50 procent.

Podle UICN zmizelo za posledních 40 let ve Střední Americe více než 70 procent lesnatých zón. To tapíry přímo ohrožuje. Tapíři jsou také neustále loveni pro svou kůži, ale také na maso.

V Nikaragui již vymizeli tapíři, kteří žili u tichomořského pobřeží, uvádí Jaime Incer, vládní poradce pro životní prostředí. Tento jev se ještě může zhoršit, protože v zemi ročně vymizí 50 tisíc až 60 tisíc hektarů lesa, říká. Situaci ještě může vyhrotit velikášský projekt kanálu, který má procházet zemí a konkurovat Panamskému průplavu. Tato stavba dlouhá 278 kilometrů ohrozí 17 živočišných druhů.

Tagy: zahraničí ohrožené druhy zoologická zahrada zvířata a příroda fauna a flora Nikaragua ekologie a ochrana životního prostředí Střední a Latinská Amerika

Zdroje: ČTK,AFP