Už brzy můžeme narazit na stopy života na Marsu
25. 5. 2022 – 14:40 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:
Pojízdná laboratoř americké vesmírné agentury NASA zahájila na Marsu klíčovou část své vědecké expedice – pátrání po stopách života.
Na Marsu kdysi tekla voda. A tam, kde je tekoucí voda, může existovat život. Může, ale nemusí.
Zda na Marsu život skutečně existoval, se teď pokusí zjistit rover Perseverance.
Šestikolové robotické vozítko se začalo šplhat po vyschlé deltě u kráteru pojmenovaného příznačně Jezero, kde loni v únoru přistálo. Čas od času se zastavuje, aby prozkoumalo horniny, které vypadají, že by mohly obsahovat důkazy o možném mikrobiálním životě na planetě v její dávné minulosti.
I’m headed westward, skirting the lower part of the river delta on the lookout for good rock targets for #SamplingMars. Soon, I may get my first real taste of the delta.
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) May 19, 2022
More on my sampling strategy in this week’s blog: https://t.co/rjnDDF6VSI pic.twitter.com/vgT0HFELMK
Na své cestě zpět dolů pak Perseverance (česky Vytrvalost) nasbírá některé z těchto kamenů a umístí vzorky na taková místa, aby je odtud mohly přivézt na Zemi pozdější robotické mise, někdy koncem desetiletí.
Místo, kde tekla marsovská voda
Astronomové už před lety předpokládali, že kráter byl v minulosti zaplaven vodou. Proto ho pojmenovali Jezero, což je slovo, které má stejný význam v několika slovanských jazycích – kromě češtiny také v chorvatštině a srbštině.
Existenci jezera a řeky, která se do ní vlévá, naznačily už starší snímky ze satelitu Mars Reconnaissance Orbiter. Ukázaly vrstvy horniny, jejichž výstupky tvoří vějíř, který se vytváří, když řeka přitéká do stojaté vody. Jinými slovy, odhalily říční deltu.
Rover Perseverance předpoklady expertů v minulých měsících potvrdil: Rozbor snímků, které pořídil, ukázal, že před 3,7 miliardy let bylo v kráteru rozlehlé jezero kruhového tvaru o průměru téměř padesáti kilometrů a hluboké až 600 metrů. Napájela ho voda z řeky.
„Delta v kráteru Jezero je hlavním astrobiologickým cílem Perseverance. Je to místo, o kterém si myslíme, že má nejvyšší předpoklady k tomu, aby obsahoval známky pradávného života,“ cituje web stanice BBC vědeckou pracovnici projektu Katie Stackovou Morganovou.
Proud vody se v ústí řeky, která zásobovala Jezero vodou, zpomaloval. Usazovaly se tam proto nánosy, mezi kterými mohou být zkamenělé pozůstatky života. Anebo nemusí, protože tamní voda mohla být příliš slaná či obsahovala látky vylučující případný život.
Na potvrzení života si ještě počkáme
Rover je kromě vrtacích strojů vybaven vlastní laboratoří. Může zkoumat odebrané vzorky. Jeho kapacity jsou však omezené. Dokázat přítomnost života, který – pokud na Marsu existoval – byl patrně jen mikroskopický, budou muset laboratoře na Zemi.
„Tvrzení, že se v naší sluneční soustavě nacházel mikroskopický život i jinde než na Zemi, je ohromující. Jenže potřebujeme důkaz. Nemyslím si, že laboratoř roveru nám ho zvládne poskytnout. Spíš určí, vzorky, které mohou kýžený materiál obsahovat. Na Zemi je potom podrobíme sofistikovanějšímu rozboru,“ sdělila BBC vedoucí mise Perseverance Jennifer Trosperová.