Uznán teplotní rekord v Arktidě. Plus 38 stupňů!

14. 12. 2021 – 11:12 | Příroda | Nedd | Diskuze:

Uznán teplotní rekord v Arktidě. Plus 38 stupňů!
Sibiřská vlna veder z léta 2020 na snímku sestaveném z dat získaných spektroradiometrem na satelitu NASA Aqua. | zdroj: Profimedia

Arktická Sibiř, pokládaná za jedno z nejstudenějších míst planety, může být někdy horká. Až pekelně horká.

Světová meteorologická organizace (WMO) uznala teplotní rekord zaznamenaný loni v Arktidě. Dvacátého června tam v ruském městě Verchojansku, 115 kilometrů za polárním kruhem, naměřili 38 stupňů Celsia ve stínu. To je nejvyšší teplota, jaká kdy byla v arktické oblasti zaznamenána.

„Je to výstražné zvonění,“ cituje stanice CNN generálního tajemníka WMO Petteri Taalase, který o uznání rekordní teploty informoval.

WMO na svých internetových stránkách upozorňuje, že teploty v Arktidě rostou víc než dvojnásobně ve srovnání s globálním průměrem.

Samotná Sibiř, pokládaná za jedno z nejchladnější míst planety, se otepluje nevídaným tempem. V některých oblastech se tam letní teploty pohybují dokonce kolem deseti stupňů Celsia nad dlouhodobým průměrem z let 1981 až 2010.

Bez vlivu člověka nemožné

Ve studii, zveřejněné v odborném bulletinu Climatic Change, dospěla mezinárodní skupina expertů na oblast klimatu k závěru, že tyto výjimečně vysoké teploty by na Sibiři byly bez vlivu člověka nemyslitelné. Pravděpodobnost takového tvrzení vyčíslili vědci na 600 ku jedné.

Vědci ve studii mimo jiné zjistili, že vlna veder, která naposledy zasáhla Sibiř počátkem dvacátého století, byla provázena teplotami o více než dva stupně nižšími, než jsou ty současné.

Verchojansk je město v autonomní republice Sacha na Dálném Východě v Rusku. Je to jedno z nejmenších měst v Rusku, má na 1 300 obyvatel, ale jejich počet rok od roku klesá. Založila ho skupina ruských kozáků v roce 1638. Je proslulé značnými výkyvy teplot. V zimě tam teplota klesá až k -55 °C, v létě stoupá nad 30 °C.

„Bez změny klimatu by se takový teplotní výkyv opakoval patrně až za tisíc let. Z našich modelů však vyplývá, že tyto teplotní vlny, které pohání činnost lidí, budou několikanásobně častější,“ řekl ke studii její vedoucí, Andrew Ciavarella z Britského meteorologického ústavu.

Ciavarellův tým se také podíval do budoucnosti. Zjistil, že v roce 2050 by taková vlna byla o 2 až 7 stupňů teplejší než v roce 1900 a o 0,5 stupně až 5 stupňů teplejší než v roce 2020.

Koktejl skleníkových plynů

Je patrné, že globální oteplování mění Sibiř z oblasti mrazu a sněhu na krajinu, kde se může dařit zemědělství. Jenže kdysi po celý rok zmrzlá půda také uvolňuje vodu, která způsobuje povodně, ničí lidská obydlí a mění migrační trasy zvířat, na jejichž lovu jsou obyvatelé oblasti závislí.

Letní vedra a sucha na Sibiři také vyvolávají rozsáhlé lesní požáry. A v rozmrzající zemi se nachází mnoho skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého a metanu. Výrazné oteplení regionu proto může vést k uvolnění plynů do ovzduší a dalšímu zrychlení oteplování.

profimedia-0534908496 16 9 Letní idylka za polárním kruhem v Jakutsku. | zdroj: Profimedia

Meteorologická stanice ve Verchojansku oznámila teplotní maximum během vlny veder, které vedly k ničivým lesním požárům. WMO přezkoumávala, jakými přístroji a za jakých podmínek bylo naměřeno, aby vyloučila nespolehlivá pozorování a mimořádné okolnosti.

Experti WMO ještě prověřují teplotu 48,8 stupně Celsia, kterou letos v létě naměřili na Sicílii. Pokud se potvrdí, bude to nejvyšší teplota zaznamenaná na evropské půdě.

Zdroje:
CNN, WMO, Climatic Change

Nejnovější články